Zapalenie Cewki Moczowej

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (non-gonococcal urethritis), często nazywane też po prostu NGU, jest chorobą weneryczną, na którą cierpią przede wszystkim mężczyźni, choć wystąpienie infekcji możliwe jest również u kobiet. Najczęstszą przyczyną nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej jest chlamydioza - bakteryjna choroba przenoszona drogą płciową. NGU może mieć także związek z dużą aktywnością seksualną. Termin "nierzeżączkowe" lub "nieswoiste", odnosi się do bezpośrednich przyczyn zapalenia cewki moczowej, które w przeciwieństwie do zapalenia rzeżączkowego, nie są w tym wypadku znane. Zdiagnozowanie NGU może nie być oczywiste zwłaszcza u kobiet, ponieważ w ich przypadku infekcja przebiega często bezobjawowo.

Brak odpowiedniego leczenia zapalenia cewki moczowej może prowadzić do poważnych powikłań, nawet utraty płodności. Jednocześnie samo leczenie jest proste i odbywa się za pomocą antybiotyków takich jak Azithromycin oraz Doxycycline. Oba można w bezpieczny sposób zamówić online na stronie euroClinix.

Azithromycin
TevaWyprodukowano przez
Azithromycin to antybiotyk przepisywany do leczenia chlamydii, rzeżączki, zapalenia cewki moczowej, ureaplasma urealyticum i mycoplasma genitalium. Tabletki zawierają wysoko skoncentrowany lek, pojedyncza dawka zwykle wystarcza do wyleczenia infekcji w przeciągu trzech dni.
Doksycyklina Tabletki
ActavisWyprodukowano przez
Doksycyklina to antybiotyk o szerokim zakresie działania, wykorzystywany do leczenia wielu typów infekcji, w tym chlamydii, ureaplasma urealyticum i zapalenia cewki moczowej. Doksycyklinę stosuje się w niższych dawkach niż inne leki o podobnym działaniu, jest więc łatwiej przyswajana przez osoby źle tolerujące silne leki. Antybiotyk leczy infekcje bakteryjne przy minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych.

Jakie są przyczyny nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (NGU)?

Jak wskazują wyniki badań, w połowie przypadków nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywołane jest przez bakterie chlamydii. Zapalenie może również pojawić się w organizmie za pośrednictwem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), wirusa opryszczki pospolitej czy rzęsistka pochwowego. Największym czynnikiem ryzyka zarażenia się tymi mikroorganizmami jest współżycie bez zabezpieczenia. Podobnie, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej przenosi się podczas stosunku seksualnego (również analnego lub oralnego) bez użycia prezerwatywy.

Jakie są objawy nieswoistego zapalenia cewki moczowej (NGU)?

Większość osób z nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej może nie zdawać sobie sprawy z obecności infekcji, ponieważ zwykle nie objawia się ona w widoczny sposób.

Mężczyźni dotknięci zapaleniem mogą jednak odczuwać ból i pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu, a czubek penisa może być podrażniony. Niepokojącym objawem może być też wydzielina z cewki moczowej, a także zwiększona potrzeba oddawania moczu (częstomocz).

U kobiet nie wystąpią widoczne objawy dopóki infekcja nie obejmie cewki moczowej, jajowodów i macicy, co może wywołać dyskomfort i ból. Rozwijająca się infekcja może w konsekwencji prowadzić do pojawienia się śluzowo-ropnej wydzieliny, podwyższonej temperatury, plamienia i bólu w okolicach brzucha i miednicy.

Jakie ryzyko wiąże się z zapaleniem cewki moczowej?

W przypadku braku odpowiedniego leczenia, zapalenie cewki moczowej może prowadzić do poważnych problemów zdrowatnych. Dlatego też w przypadku odbycia stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, zawsze zaleca się wykonanie badań na obecność chorób wenerycznych, zwłaszcza, że NGU rozwijać się może bezobjawowo. W przypadku kobiet nieleczenie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej prowadzić może do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a w dalszej konsekwencji do bezpłodności i ciąży pozamacicznej. W przypadku mężczyzn, nieleczenie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej wiąże się z ryzykiem obniżenia płodności oraz zapalenia jąder.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn nieleczenie NGU prowadzić może do przewlekłego zapalenia cewki moczowej oraz zespołu Reitera.

Jak leczy się NGU?

Jedną z najlepszych metod leczenia nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (NGU) jest zastosowanie antybiotyku Azithromycin. Przyjmuje się wówczas sześć tabletek o dawce 250 mg w ciągu pięciu dni - dwie pierwszego dnia kuracji i po jednej przez następne cztery dni.

Czy można zakupić lek na zapalenie cewki moczowej przez Internet?

euroClinix umożliwia zakup antybiotyków leczących nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, za pomocą internetowej konsultacji. Jest ona bezpłatna i ma formę ankiety wypełnianej przy składaniu zamówienia. Konsultację oceni lekarz, który do zatwierdzonych zamówień wystawi receptę. Recepty realizowane są następnie w aptece, a zamówienie przekazywane do bezpłatnej wysyłki kurierem UPS, gwarantującym dostawę w ciągu 1 - 2 dni roboczych nadania.