Rzucanie Palenia

Tabletki na rzucanie palenia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia palenie tytoniu jest najczęstszą łatwą do uniknięcia przyczyną śmierci na świecie. Papierosy powodują więcej problemów zdrowotnych niż otyłość czy alkoholizm. Wielu osobom bardzo ciężko jest przezwyciężyć uzależnienie nikotynowe. W takim przypadku zalecane jest stosowanie środków wspomagających walkę z nałogiem. Osoby pragnące rzucić palenie często korzystają z pomocy produktów farmakologicznych, takich jak na przykład tabletki Champix.

Osoby zmagające się z uzależnieniem od papierosów mogą skorzystać z pomocy euroClinix, która już od 10 lat świadczy usługi medyczne za pośrednictwem Internetu. Działalność naszej kliniki internetowej została zatwierdzona przez Generalną Radę Medyczną w Wielkiej Brytanii, a wszystkie leki wysyłane są z licencjonowanej apteki znajdującej się w Londynie. Gwarantujemy profesjonalną opiekę medyczną i błyskawiczną wysyłkę leków do wszystkich krajów europejskich.

Champix

				Pfizer Pharmaceuticals Wyprodukowano przez
Według badań klinicznych Champix wykazuje wyższy współczynnik skuteczności niż inne dostępne obecnie na rynku środki wspomagające rzucanie palenia. Producent informuje, że tak wysoka skuteczność osiągana jest przez zastosowanie warenikliny - aktywnego składnika preparatu Champix, który redukuje przyjemność odczuwaną z palenia.

Skutki palenia

W Europie każdego roku z powodu palenia umiera ponad 650 tysięcy ludzi. Większość zgonów spowodowana jest nowotworami lub chorobami układu krążenia. Szacuje się, że palenie papierosów może skrócić długość życia o około 20 lat, a wielu palaczy nie dożywa nawet 65 roku życia.

Należy pamiętać, że na rozwój różnego rodzaju chorób wywołanych szkodliwymi substancjami smolistymi narażeni są nie tylko czynni palacze, ale także osoby postronne. Tak zwane bierne palenie może przyczynić się do wystąpienia różnych dolegliwości, m.in. związanych z układem krążenia.

Większość ludzi jest świadoma negatywnego wpływu palenia na organizm, w tym na płuca, serce i skórę. Jednakże długotrwałe palenie może także spowodować inne komplikacje zdrowotne. Poniższy graf ilustruje sposób w jaki papierosy wpływają na różne części ciała.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Wpływ papierosów na zdrowie

Jednym z najpoważniejszych skutków nałogowego palenia jest znaczne zwiększenie ryzyka zachorowania na raka płuc, żołądka, przełyku, trzustki lub nerek, a także na choroby układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy). Palenie może mieć także poważne konsekwencje dla sprawności seksualnej. Badania kliniczne udowodniły, że nadużywanie papierosów jest najczęstszą przyczyną występowania impotencji u młodych mężczyzn. Palenie tytoniu powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co w rezultacie hamuje dopływ krwi do prącia, utrudniając lub uniemożliwiając osiągnięcie erekcji. Papierosy mogą być też przyczyną bezpłodności u mężczyzn i kobiet. Ponadto udowodniono, że wpływają one negatywnie na stan cery oraz uzębienia - przebarwiają zęby i dziąsła, powodują wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu z ust oraz przyspieszają starzenie się skóry. Palenie jest również odpowiedzialne za spowolnienie zdolności organizmu do samoleczenia, a także wzrost poziomu cholesterolu we krwi.

Występujące w papierosach szkodliwe związki chemiczne.

Pojedyncze zaciągnięcie się papierosem wprowadza do organizmu ponad 4000 różnych niebezpiecznych substancji. Mieszanina związków chemicznych, nikotyny, szkodliwych gazów i substancji smolistych jest rakotwórcza, a ponadto ma szkodliwy wpływ na płuca, naczynia krwionośne i organy wewnętrzne. Przyczynia się do rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych oraz dolegliwości związanych z układem oddechowym, takich jak astma, gruźlica, grypa i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Co znajduje się w papierosach?

Istotnym faktem dotyczącym palenia, z którego nie każdy palacz zdaje sobie sprawę, jest skład papierosów. Jak już wcześniej wspomniano, jeden papieros zawiera ponad 4000 różnych szkodliwych substancji, każdy z nich odgrywa osobną rolę w wyrządzaniu szkód w organizmie.

Nikotyna - chemiczna substancja uzależniająca, za której sprawą palacze odczuwają ciągłą chęć sięgania po papierosa. Niektórzy eksperci porównują jej właściwości uzależniające do kokainy. Nikotyna jest odpowiedzialna za wzrost poziomu hormonów (takich jak noradrenalina i dopamina), który wpływa pozytywnie na nastrój i koncentrację. W niedługim czasie po wypaleniu papierosa podwyższona ilość tych hormonów ulega nagłemu spadkowi, powodując u palacza nerwowość i poczucie niezadowolenia, co jest głównym powodem ponownego sięgnięcia po papierosa.

Substancje smoliste - wdychane z dymem papierosowym odkładają się w płucach, stanowiąc czynnik rakotwórczy.

Tlenek węgla - szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży. Może on doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Benzen - używany w produkcji benzyny.

Utleniacz gazów - zwiększa krzepliwość krwi, podwyższając tym samym ryzyko zawału serca.

Jak rzucić palenie?

Nikotyna to środek bardzo silnie uzależniający. W momencie kiedy organizm przestaje otrzymywać jej regularne dawki, może dojść do wystąpienia takich dolegliwości jak nerwowość, wzmożony apetyt, zaburzenia snu, pogorszenie nastroju lub nawet stany lękowe.

Ważnym elementem leczenia tego nałogu jest silna wola oraz wsparcie otoczenia. Wielu osobom udaje się rzucić palenie papierosów bez stosowania dodatkowych środków wspomagających. Jeśli jednak głód nikotynowy jest zbyt silny, warto pamiętać, że istnieją farmaceutyki zaprojektowane w celu ułatwienia walki z nałogowym paleniem.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór zamienników nikotynowych ułatwiających rzucanie palenia, takich jak gumy, elektroniczne papierosy, plastry bądź tabletki. Wszystkie te środki zawierają nikotynę, ale pozbawione są substancji smolistych oraz innych szkodliwych związków zawartych w papierosach. Istnieją również leki na receptę, które mogą wspomóc walkę z nałogiem.

Dobrze jest zaplanować dzień rozpoczęcia walki z nałogiem, specyficzną datę można zaznaczyć w kalendarzu. Poinformowanie najbliższych i znajomych o rzuceniu papierosów może również okazać się bardzo pomocne. Warto jest stworzyć własną listę powodów, dla których należałoby rzucić palenie. Można również zapisać fakty dotyczące szkodliwości substancji smolistych. Dobrze jest też pozbyć się z domu wszystkich papierosów, zapalniczek i popielniczek. Dobrym pomysłem jest znalezienie w swoim otoczeniu osoby zainteresowaniem zerwaniem z nałogiem. Wspólna walka z uzależnieniem jest bardziej motywująca. Należy również być świadomym reakcji organizmu na odstawienie palenia - takie przygotowanie z pewnością zwiększy szanse powodzenia. Występujące po rzuceniu palenia symptomy są najczęstszą przyczyną powracania do nałogu, dlatego ważne jest, aby nauczyć się z nimi walczyć. Istnieje wiele sposobów pomagających w walce z nałogiem, od leków na rzucenie palenia po terapię.

Skutki uboczne rzucenia palenia

Pierwsza faza odstawienia papierosów wiążę się z odczuwaniem nieprzyjemnych dolegliwości - zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Przed rzuceniem palenia warto dokładnie dowiedzieć się, jakie skutki uboczne może spowodować rezygnacja z nikotyny.

Fizyczne skutki odstawienia nikotyny

Skutki Rzucania Palenia grafika

Psychiczne skutki rzucenia palenia

Psychiczne skutki rzucenia palenia grafika

Radzenie sobie ze skutkami rzucenia palenia

Nie ma jednej metody, która zagwarantowałaby powodzenie w rzuceniu palenia. Według statystyk przeciętny palacz podejmuje 5 prób zerwania z nałogiem, zanim uda mu się osiągnąć sukces. Głównym czynnikiem pozwalającymi skutecznie zwalczyć nałóg jest silna wola. Jednakże rzucenie palenia z dnia na dzień może okazać się kłopotliwe nawet dla najbardziej zdeterminowanych osób. Z tego powodu dobrym pomysłem wydaje się być stopniowe ograniczanie ilości wypalanych dziennie papierosów.

Po rzuceniu palenia pomocne mogą okazać się ćwiczenia, gdyż wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie oraz redukuje problemy ze snem. Jeśli skutki uboczne rzucenia palenia są zbyt uporczywe, można skorzystać z pomocy środków farmakologicznych. Oprócz zamienników nikotynowych istnieją także preparaty na receptę (takie jak na przykład Champix), które redukują symptomy odstawienia nikotyny.

Jak kupić lek na receptę wspomagający rzucanie palenia online?

euroClinix to bezpieczna opcja zakupienia leków na receptę online, zaprojektowana szczególnie dla osób, którym ciężko jest udać się na wizytę do lekarza. Aby otrzymać leczenie, należy wypełnić poufny formularz medyczny, który zostanie oddany do analizy jednemu ze współpracujących z kliniką lekarzy. Kiedy specjalista upewni się, że farmaceutyk jest odpowiedni i bezpieczny dla zdrowia pacjenta, wypisze receptę. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących procesu zamawiania leku zachęcamy do kontaktu z Działem Obsługi Pacjenta, który chętnie odpowie na wszystkie pytania. Nasi konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godzinach biurowych.