Rzeżączka

Rzeżączka wywoływana jest przez bakterię neisseria gonorrhoeae i występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jest kwalifikowana jako choroba przenoszona drogą płciową i jest jedną z najczęściej występujących chorób tego typu na świecie i w Europie. Największą grupę ryzyka stanowią osoby w wieku 20-24 lat u mężczyzn oraz 16-19 u kobiet, obecna jest jednak w każdej grupie wiekowej. Bakteria rzeżączki przenosi się podczas stosunku bez użycia prezerwatywy, w tym zbliżenia analnego i oralnego, jak i poprzez używanie zainfekowanych seksualnych zabawek.

Rzeżączka uznawana jest za nietrudną w leczeniu i często nie wywołuje objawów. W większości przypadków już jednorazowa kuracja połączeniem antybiotyków Cefiksym i Azithromycin wystarcza do zwalczenia choroby. Nieleczona jednak, rzeżączka może wywołać wiele groźnych powikłań, w tym bezpłodność.

euroClinix od 10 już lat świadczy usługi medyczne przez Internet. Nasz serwis stanowi bezpieczną alternatywę dla wszystkich, którym z jakiegoś powodu ciężko jest odbyć osobistą wizytę u lekarza. Leki w naszym serwisie mogą być przepisane przez jednego z naszych lekarzy na drodze konsultacji online - są bezpłatne i pomagają nam upewnić się, że każdy pacjent otrzyma odpowiednie dla swojego stanu leczenie.

Zestaw na Rzeżączkę
Sanofi aventis -  Mylan logoWyprodukowano przez

Zestaw Leków na Rzeżączkę zawiera Cefiksym i Azithromycin - antybiotyki, które zażywane razem stosowane są do zwalczania bakteryjnych chorób przenoszonych droga płciową, w tym rzeżączki. Rzeżączka to powszechna choroba weneryczna, dotykająca osoby w każdym wieku. Nieleczona, może wywoływać groźne powikłania.

Cefiksym
CefiximeWyprodukowano przez
Cefiksym (Suprax) to antybiotyk przepisywany wraz z Azithromycinem do leczenia rzeżączki. Jeżeli pacjent posiada już Azithromycin w celu uzyskania efektu powinien również zaopatrzyć się w Cefiksym.

Co wywołuje tą chorobę?

Rzeżączka wywoływana jest przez bakterię neisseria gonorrhoeae, która przenosi się wraz ze stosunkiem seksualnym bez użycia prezerwatywy. Zarazić się można podczas stosunku oralnego, analnego, penetracji, a także poprzez wspólne używanie gadżetów erotycznych z zarażoną osobą. Bakterie rzeżączki mogą zagnieździć się w cewce moczowej, szyjce macicy, odbycie, przełyku a nawet w gałce ocznej.

Jakie objawy może wywoływać rzeżączka?

Wielu pacjentów zarażonych rzeżączką nie doświadcza żadnych symptomów, przez co często nie wiedzą o infekcji. Dlatego właśnie zalecane jest wykonywanie regularnych okresowych badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie po odbytym niezabezpieczonym stosunku. Jeśli objawy rzeżączki pojawią się, będą to najczęściej wysypka, krwawienie, ból przy wydalaniu kału, swędzenie, a także upławy z pochwy bądź prącia.

U mężczyzn objawy rzeżączki pojawiają się zwykle w przeciągu od 5 do 30 dni po zarażeniu. Pacjenci mogą zauważyć wówczas inną niż zwykle wydzielinę z członka oraz doświadczyć bólu przy oddawaniu moczu lub częstszą potrzebę jego oddawania. Niektórzy mężczyźni mogą również odczuwać ból jąder oraz ich opuchnięcie. Do rzadszych objawów rzeżączki u mężczyzn należą niezdolność trzymania moczu, pieczenie/swędzenie odbytu, wydzielina z odbytu oraz obrzęk cewki moczowej.

Kobiety doświadczają obfitszej niż zwykle wydzieliny pochwowej, bólu przy oddawaniu moczu oraz krwawienia z pochwy. Do rzadziej spotykanych objawów rzeżączki u kobiet zalicza się owrzodzenie jamy ustnej, ból podbrzusza, upławy z odbytu, ból podczas stosunku seksualnego oraz pieczenie/podrażnienie odbytu.

Uwaga: nieleczona rzeżączka, nawet bezobjawowa bądź wywołująca delikatne symptomy, może prowadzić do trwałych, poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jakie powikłania może wywoływać rzeżączka?

Rzeżączkę można wyleczyć połączeniem odpowiednich antybiotyków, jednak pozostawienie choroby nieleczonej może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. U mężczyzn może wywołać zapalenie najądrzy długotrwale je uszkadzając. U kobiet, bakteria zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. U obu płci, nieleczona rzeżączka może przedostać się do stawów lub krwi, co jest stanem zagrażającym życiu, a nawet do bezpłodności.

Nieleczona rzeżączka zwiększa również podatność na inne choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Czy można kupić lek na rzeżączkę przez Internet?

Leki na rzeżączkę można zamówić przez Internet za pomocą serwisu medycznego euroClinix, na drodze konsultacji zdrowotnej online wypełnianej przy składaniu zamówienia. Konsultacja jest poufna i bezpłatna, na jej podstawie nasz lekarz wypisze receptę upewniając się wcześniej, czy lek będzie bezpieczny i skuteczny dla danego pacjenta. Następnie recepta przekazywana jest naszej aptece, a stamtąd leki wysyłane są ekspresową usługą kurierską prosto do domu, w dyskretnym i szczelnym opakowaniu kurierskim.