Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba wywoływana przez rzęsistka pochwowego (trichomonas vaginalis) - pierwotniaka pasożytującego w drogach moczowo-płciowych człowieka. Rzęsistkowica przenoszona jest drogą płciową. Częściej występuje u kobiet, ale infekcje rzęsistkiem zdarzają się także wśród mężczyzn. Pasożyt swoim rozmiarem zbliżony jest do leukocytu (białej krwinki), przechodzi on przez tkanki pochwy i cewki moczowej powodując ich owrzodzenie.

Rzęsistkowica występuje dość rzadko i może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ wszystkie jej objawy przypominają symptomy innych chorób przenoszonych drogą płciową. Natomiast samo leczenie z rzęsistka jest stosunkowo proste przy zastosowaniu odpowiednich leków.

Pacjenci, którzy cierpią na rzęsistkowicę mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez współpracującego z euroClinix specjalistę. Nasza klinika internetowa, dzięki współpracy z wykwalifikowanymi lekarzami i licencjonowanymi aptekami, już od 10 lat wspiera pacjentów w walce z różnej natury dolegliwościami. Działalność euroClinix została zatwierdzona przez Generalną Radę Medyczną w Wielkiej Brytanii (gdzie zlokalizowana jest nasza siedziba) a wszystkie leki wysyłane są prosto z licencjonowanej apteki.

Metronidazol
AlmusWyprodukowano przez
Metronidazol to antybiotyk o udowodnionej skuteczności w leczeniu rzęsistkowicy i bakteryjnego zapalenia pochwy. W większości przypadków lek zwalcza infekcję po jednorazowym zażyciu, lub przy stosowaniu obniżonej dawki, w przeciągu jednego tygodnia stosowania.

Jakie są przyczyny infekcji rzęsistkiem pochwowym?

Rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową, co oznacza, że ryzyko zakażenia się - podobnie jak przy innych tego typu chorobach - znacznie wzrasta, gdy uprawia się seks bez zabezpieczenia. Rzęsistek pochwowy przebywa w cewce moczowej lub w pochwie zainfekowanej osoby i niezwykle łatwo przenosi się na jej partnera w trakcie stosunku bez zabezpieczenia. Pasożyt charakteryzuje się bardzo małym rozmiarem - porównywalnym do rozmiaru leukocytu - przez co bardzo łatwo się przemieszcza.

Mimo, że choroba ta jest rzadka, zarazić można się nawet w tak prosty sposób jak pożyczenie ręcznika od chorej osoby lub wspólna kąpiel w wannie czy jacuzzi.

Jakie są objawy rzęsistkowicy?

Większość osób nie zauważy żadnych objawów zarażanie się rzęsistkiem. Jeśli jednak wystąpią, pojawią się w ciągu 28 dni od momentu zarażenia.

Zarażone kobiety mogą doświadczać bólu, swędzenia i pieczenia pochwy. Ból może pojawiać się także w trakcie oddawania moczu i stosunku seksualnego. Może też pojawić się wydzielina z pochwy o zabarwieniu zółto-zielonawym, pieniącej się konsystencji i nieprzyjemnym zapachu.

W przypadku mężczyzn, objawy rzęsistkowicy to wzmożona potrzeba oddawania moczu (tzw. częstomocz), któremu może towarzyszyć ból przy wypróżnianiu. Z cewki moczowej może wydobywać się biała wydzielina, zwłaszcza po wytrysku. Może pojawić się także uczucie dyskomfortu po stosunku seksualnym oraz podrażnienie napletka.

Jakie są skutki nieleczonej rzęsistkowicy?

Ponieważ choroba wywołana przez rzęsistka pochwowego może nie wywoływać żadnych objawów, ważne by po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia wykonać badania na obecność chorób wenerycznych - nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań. Rzęsistkowica często towarzyszy innym chorobom przenoszonym drogą płciową, takim jak rzeżączka czy chlamydioza.

Jeśli zakażenie rzęsistkiem nie będzie leczone może - u kobiet w ciąży - zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu, a także osłabić błonę szyjki macicy, która odgrywa istotną rolę ochronną przed wieloma infekcjami.

U mężczyzn nieleczona rzęsistkowica zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia gruczołu krokowego.

Czy można kupić lek na rzęsistkowicę przez Internet?

Osoby, cierpiące na rzęsistkowicę, mogą skorzystać z pomocy kliniki internetowej euroClinix. Przed złożeniem zamówienia należy wypełnić formularz medyczny, który następnie zostanie poddany ocenie lekarza. Jeśli specjalista potwierdzi, że zamawiany lek jest odpowiedni dla pacjenta, wystawi receptę. Lek zostanie dostarczony w przeciągu 24 - 48 godzin za pomocą firmy kurierskiej UPS, co pozwoli na bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia.