Opryszczka

Leki z receptą online na opryszczkę

Opryszczką nazywa się grupę wysoce zakaźnych wirusów DNA, wywołujących opryszczkę narządów płciowych, opryszczkę wargową oraz półpasiec. Gdy wirus opryszczki raz dostanie się do organizmu, uznaje się, że pozostanie w nim już na zawsze, wywołując wraz z upływem czasu serię infekcji u osoby zarażonej. Wirus może pozostawać w komórkach nerwowych organizmu w stanie uśpienia przez wiele lat, w momencie aktywacji jednak, wywołuje nieprzyjemne i bolesne objawy.

Opryszczka wargowa i opryszczka narządów płciowych wywoływane są wirusem opryszczki pospolitej herpes simplex. Za zachorowania na półpasiec natomiast odpowiedzialny jest wirus herpes zoster - wirus wywołujący również ospę wietrzną. Istnieją leki antywirusowe, które mogą pomóc organizmowi w zwalczaniu infekcji i ponownym wprowadzeniu wirusa w stan uśpienia, takie jak Aciclovir, Famvir oraz Valtrex. Nie tylko zmniejszają natężenie i bolesność stanu chorobowego, ale również przyspieszają okres rekonwalescencji.

euroClinix od 10 już lat umożliwia swoim pacjentów zakup kuracji leczniczych przez Internet w bezpiecznych sposób. Serwis oferuje konsultacje lekarskie online, które sprawdzane są przez naszych lekarzy specjalistów. Dzięki temu mamy pewność, że wybrane leczenie jest odpowiednie dla każdego indywidualnego pacjenta.

Acyclovir

				Actavis Wyprodukowano przez:
Acyclovir jest często przepisywany pacjentom doświadczającym pierwszego ataku opryszczki. Lek ten jest też zalecany w calach zapobiegawczych, aby zredukować częstotliwość napadów wirusa herpes. Acyclovir może znacznie zredukować czas trwania choroby, jeśli przyjmie się go wkrótce po wystąpieniu pierwszych objawów.
Valtrex

				GSK Pharma Wyprodukowano przez:
Valtrex jest lekiem antywirusowym stosowanym przy opryszczce narządów płciowych. Wykorzystuje się go do złagodzenia bezpośrednich objawów takich jak wodniste pęcherze i czerwone wykwity pojawiające się w okolicy narządów płciowych.
Famvir

				Ovartis Pharma Wyprodukowano przez:
Famvir to lek na opryszczkę narządów płciowych, który łagodzi objawy ogniska już w ciągu 24 godzin od zażyciu. Zastosowany przy pojawieniu się pierwszych symptomów jest w stanie zapobiec bolesnej wysypce, swędzeniu i pęcherzom spowodowanym infekcją opryszczki.

Opryszczka narządów płciowych

Przypadłość ta należy do częstych i bardzo zakaźnych chorób przenoszonych drogą płciową, wywoływanych najczęściej przez wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV2). Wirus ten może powodować pojawienie się bolesnych objawów w postaci pęcherzy wodnych, zaczerwienienia lub wrzodów na narządach płciowych, udach, pośladkach lub odbycie. Wirus przenosi się z osoby, u której pozostaje on w fazie aktywnej, na osobę zdrową, w wyniku bezpośredniego kontaktu. Należy pamiętać, iż w przypadku kontaktu płciowego do zakażenia może dojść nawet wówczas, gdy jego objawy nie są uwidocznione. Szacuje się, że 80% osób zakażonych wirusem opryszczki narządów płciowych nie jest świadoma swojej choroby. U niektórych jednak objawy infekcji ujawniają się od razu i przez następny rok powracają w postaci nieprzyjemnych wykwitów. Więcej informacji na temat tej choroby można znaleźć na stronie poświęconej opryszczce narządów płciowych.

Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa jest schorzeniem często spotykanym, objawiającym się powstawaniem wypełnionych płynem pęcherzy w okolicy ust. Za powstawanie infekcji odpowiedzialny jest wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV1), którym większość osób zaraża się już w dzieciństwie na skutek kontaktu z nosicielami wirusa. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów infekcji u dziecka jest jednak stosunkowo małe. Symptomy zaczynają pojawiać się dopiero w okresie dojrzewania. Wirusem opryszczki można zarazić się również w życiu dorosłym na skutek kontaktu z osobą zakażoną - najczęściej przez pocałunek, ale również przez zastosowanie szczoteczki do zębów lub golarki osoby zarażonej.

Wirus opryszczki - ilustracja

U osób dorosłych pierwsze objawy infekcji występują w ciągu kilku tygodni po zakażeniu wirusem, a jej przebieg u każdego może wyglądać inaczej. Nie każdy jest również w jednakowym stopniu narażony na nawroty infekcji. Nieleczona opryszczka może goić się przez okres do dwóch tygodni. Więcej informacji na temat tej choroby można znaleźć na stronie poświęconej opryszczce wargowej.

Co powoduje opryszczkę na twarzy?

Podczas pierwszego zarażenia się wirusem objawy mogą nie być widoczne od razu. Większość osób, które złapało opryszczkę w wieku dziecięcym, doświadcza symptomów dopiero w wieku nastoletnim. Nawet w przypadku braku wystąpienia jakichkolwiek objawów, w raz zainfekowanym organizmie wirus pozostaje na zawsze.

Stadia rozwoju opryszczki

Jak można zarazić się opryszczką?

Opryszczką na ustach można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą u osoby z aktywnymi objawami choroby. Wirus rozprzestrzenia się poprzez dotyk. Najpowszechniejszym sposobem zarażenia jest całowanie zakażonej osoby. Czasami objawy zakażenia nie są widoczne od razu, w szczególności na początku choroby. Pomimo tego, że zarażenie się jest możliwe w wieku dorosłym, to najczęściej dochodzi do niego w wieku dziecięcym. Opryszczka narządów płciowych również jest powodowana przez wirus herpes simplex, ale głównie przez jego odmianę 2 a nie 1. Opryszczką na twarzy można się również zarazić poprzez seks oralny z osobą mającą aktywne objawy opryszczki narządów płciowych.

TY OSOBA ZAINFEKOWANA
kontakt powoduje
Usta blue arrow Genitalia blue arrow
Opryszczka wargowa
Opryszczka wargowa
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych
Usta blue arrow Usta blue arrow
Genitalia blue arrow Genitalia blue arrow
Genitalia blue arrow Usta blue arrow

Jakie są objawy opryszczki na twarzy?

Pierwszym objawem opryszczki na twarzy jest zazwyczaj swędzenie i uczucie mrowienia na zainfekowanej skórze wokół ust. Po upływie 1 - 2 dni pojawiają się pierwsze, wypełnione płynem, czerwone pęcherzyki na ustach lub w ich kącikach. Po kilku dniach pęcherzyki łączą się, tworząc żółtą skorupę, która potrzebuje ok. 2 tygodni do zupełnego wyleczenia. Pierwsze kilka ataków infekcji jest zazwyczaj najbardziej bolesne i nieprzyjemne, ale później wirus objawia się w mniej dotkliwy sposób, a objawy opryszczki na twarzy są mniej intensywne.

fazy opryszczki wargowej
Etap 1 trwa około jednego dnia, powoduje mrowienie, swędzenie i pieczenie wokół ust. Etap 2 trwa około dwóch dni, zaczynają wychodzić małe czerwone wypryski. Etap 3 trwa do trzech dni.

Co wywołuje opryszczkę na twarzy?

Obecnie nie jest do końca wiadomym co wywołuje ponowne uaktywnianie się wirusa opryszczki na twarzy. Najprawdopodobniej na wzrost ryzyka wystąpienia infekcji mają wpływ takie czynniki jak: przeziębienie, stres, gorączka, zmęczenie, urazy jamy ustnej, ekspozycja na promienie UV lub światło słoneczne, niska temperatura, ciąża oraz zmiany hormonalne.

Jakie są leki na opryszczkę wargową?

Nie istnieje lek, który byłby w stanie całkowicie wyleczyć wirusa herpes, ale dostępne są preparaty, które zmniejszają jego rozprzestrzenianie się i skracają czas rekonwalescencji. Można zastosować różnego rodzaju kremy, jak np. Zovirax, którego codziennie aplikowane łagodzi bolesne objawy. Dostępne są również leki na receptę, które działają bezpośrednio na wirusa - na przykład Valtrex, Famvir i Acyklowir.

Półpasiec

Półpasiec to rodzaj bolesnej wysypki, pojawiającej się od czasu do czasu u osób zakażonych wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest większe u osób, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną. W wyniku tej choroby, wirus atakuje komórki nerwowe i pozostaje w nich stanie uśpienia nawet po całkowitym wyleczeniu pacjenta. Dopiero po wielu latach może ujawnić się pod postacią uciążliwej wysypki. Zależność ta nie dotyczy jednak wszystkich, a przyczyna selektywności jej występowania pozostaje nieznana. Półpasiec nie jest chorobą równie zakaźną, co opryszczka wargowa i opryszczka narządów płciowych, ale może się nią zarazić nawet osoba, która nie chorowała wcześniej na ospę wietrzną, lecz weszła w bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa w jego aktywnej fazie.

Więcej informacji na temat tej choroby można znaleźć na stronie poświęconej półpaścowi.

Jaki są dostępne leki przeciwko wirusowi opryszczki?

Istnieją kuracje antywirusowe, które wprowadzają wirus opryszczki z powrotem w stan uśpienia. Najczęściej stosowanymi preparatami przeciwko infekcjom wywoływanym wirusem opryszczki są Aciclovir, Famvir i Valtrex. Można je stosować w przypadku opryszczki narządów płciowych, opryszczki wargowej oraz półpaśca, przy czym dawka leku będzie różniła się w zależności od rodzaju infekcji.

Dlaczego warto leczyć opryszczkę z euroClinix?

Wykwity wirusa opryszczki należy leczyć natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Pacjenci pragnący wyleczyć infekcję korzystając z usług euroClinix otrzymują wymaganą kurację leczniczą w ciągu 24 godzin. Co więcej, konsultacja lekarska przeprowadzana podczas składania zamówienia pozwala naszym lekarzom upewnić się, czy wybrany lek jest odpowiedni dla danego pacjenta i czy może go bezpiecznie stosować. Zarówno konsultacja lekarska, jak i dostawa są bezpłatne.