Opryszczka narządów płciowych

Leki na opryszczkę narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych jest wysoce zaraźliwą chorobą weneryczną, która wywoływana jest przez wirus herpes simplex. Istnieją dwa szczepy tego wirusa: HSV-1 powodujący opryszczkę twarzy (potocznie zwaną zimnem) oraz HSV-2 będący przyczyną opryszczki narządów płciowych. Infekcja bardzo łatwo przenosi się poprzez kontakty seksualne. Można zarazić się nią podczas uprawiania seksu bez prezerwatywy (także oralnego i analnego), pettingu lub w wyniku dzielenia akcesoriów erotycznych z zakażoną osobą.

Przebieg choroby różni się w zależności od pacjenta - niektórzy z nich doświadczają symptomów już w kilka dni po zakażeniu, inni nie odczuwają żadnych objawów przez wiele miesięcy lub nawet lat. Opryszczka narządów płciowych jest chorobą nieuleczalną - wirus HSV-2 pozostaje w organizmie zarażonej osoby do końca życia, co jakiś czas powodując nawrót dolegliwości. Choć lekarstwo na opryszczkę narządów płciowych nie istnieje, jej objawy mogą być kontrolowane za pomocą leków antywirusowych.

Osoby cierpiące na opryszczkę narządów płciowych mogą skorzystać z pomocy lekarza współpracującego z kliniką internetową euroClinix. Działalność naszego serwisu została zatwierdzona przez Generalną Radę Medyczną w Wielkiej Brytanii (gdzie znajduje się nasza siedziba), a wszystkie leki wysyłane są z apteki posiadającej akredytację Królewskiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego.

Acyclovir

				Actavis Wyprodukowano przez:
Acyclovir jest często przepisywany pacjentom doświadczającym pierwszego ataku opryszczki. Lek ten jest też zalecany w calach zapobiegawczych, aby zredukować częstotliwość napadów wirusa herpes. Acyclovir może znacznie zredukować czas trwania choroby, jeśli przyjmie się go wkrótce po wystąpieniu pierwszych objawów.
Valtrex

				GSK Pharma Wyprodukowano przez:
Valtrex jest lekiem antywirusowym stosowanym przy opryszczce narządów płciowych. Wykorzystuje się go do złagodzenia bezpośrednich objawów takich jak wodniste pęcherze i czerwone wykwity pojawiające się w okolicy narządów płciowych.
Famvir

				Ovartis Pharma Wyprodukowano przez:
Famvir to lek na opryszczkę narządów płciowych, który łagodzi objawy ogniska już w ciągu 24 godzin od zażyciu. Zastosowany przy pojawieniu się pierwszych symptomów jest w stanie zapobiec bolesnej wysypce, swędzeniu i pęcherzom spowodowanym infekcją opryszczki.

Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Opryszczka narządów płciowych jest bardzo zaraźliwą chorobą, która najczęściej rozprzestrzenia się poprzez stosunki seksualne (w tym oralne i analne) bez użycia prezerwatyw. Wirusem HSV-2 można zarazić się także w wyniku kontaktów skórnych, co oznacza, że ryzyko zakażenia istnieje także podczas zbliżeń intymnych bez penetracji. Początkowe stadium choroby bardzo często przebiega w zupełnie bezobjawowy sposób. Z tego powodu wiele osób, będąc nieświadomym zagrożenia, przekazuje wirusa partnerom seksualnym.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Większość osób zarażonych wirusem HSV-2 w początkowej fazie choroby nie doświadcza żadnych objawów. Symptomy opryszczki narządów płciowych mogą pojawić się 4 - 7 dni po zainfekowaniu, jednak w wielu przypadkach ujawniają się dopiero po upływie kilku miesięcy lub nawet lat.

Pierwszy atak choroby jest zazwyczaj najsilniejszy. Mogą mu towarzyszyć takie symptomy jak: bolesne, czerwone pęcherze w okolicach narządów płciowych, odbytu, ud i pośladków; pęcherze i wrzody na szyjce macicy; ból podczas oddawania moczu; upławy waginalne oraz podwyższona temperatura (powyżej 38°C). Wymienione objawy mogą utrzymywać się nawet do 20 dni.

Przy późniejszych nawrotach infekcji pacjenci doświadczają zazwyczaj takich objawów jak:

  • mrowienie, pieczenie i świąd genitaliów (bezpośrednio przed pojawieniem się pęcherzy)
  • bolesne czerwone pęcherze na genitaliach, odbycie, udach i pośladkach
  • pęcherze i owrzodzenia na szyjce macicy

Nawroty choroby są zazwyczaj krótsze i łagodniejsze, gdyż organizm (w odpowiedzi na wcześniejsze infekcje) zaczyna produkować przeciwciała ochronne. Opryszczka narządów płciowych przechodzi również przez tak zwaną „fazę linienia”, co oznacza, że wirus jest aktywny na powierzchni skóry. Objawy często nie są widoczne w tej fazie, ale wirus nadal może się przenieść na drugą osobę poprzez kontakt skórny.

Co może wywołać nawrót opryszczki?

Wirus opryszczki (nawet po zażegnaniu pierwszego ataku choroby) na zawsze pozostaje w organizmie człowieka. Przez większość czasu znajduje się jednak w fazie uśpienia. Nie wiadomo dokładnie co wywołuje reaktywację wirusa i nawrót objawów opryszczki narządów płciowych, jednak, jak wykazują badania, takie czynniki jak zmęczenie, bezsenność, stres, nadużywanie alkoholu i ekspozycja genitaliów na promienie słoneczne mogą mieć potencjalny wpływ na reaktywację wirusa.

Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych?

W przypadku doświadczenia ataku opryszczki narządów płciowych należy natychmiastowo udać się do lekarza. Specjalista prawdopodobnie przepisze leki zapobiegające rozmnażaniu się wirusa HSV, takie jak Acyclovir, Valtrex lub Famvir. Leki te, choć przyczynią się do złagodzenia objawów choroby, nie doprowadzą jednak do całkowitego zwalczenia wirusa.

Czy mogę kupić lek na opryszczkę narządów płciowych przez Internet?

Leki na opryszczkę mogą zostać zakupione przez Internet. Osoby cierpiące na tą chorobę mogą skorzystać z usług oferowanych przez klinikę internetową euroClinix. Nasza klinika oferuje możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji lekarskiej online, na podstawie której lekarz podejmuje decyzję o wypisaniu recepty na odpowiednią kurację. Aby złożyć zamówienie, należy wypełnić formularz medyczny, który zostanie szczegółowo przeanalizowany przez naszego lekarza. Jeśli uzna on, że stosowanie danego leku jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta, wystawi receptę, a środek zostanie wysłany ekspresową przesyłką kurierską i dostarczony pod wskazany adres w ciągu 24 godzin.