Odchudzanie

Tabletki z receptą na odchudzanie

Osoby zmagające się z otyłością mogą skorzystać z leków na receptę wspomagających odchudzanie. Preparaty te działają na jeden z dwóch sposobów: zmniejszają uczucie głodu, dzięki czemu pacjent nie ma potrzeby spożywania dużych posiłków i podjadania lub działają na układ trawienny, powodując mniejsze wchłanianie tłuszczów przez organizm.

Otyłość kliniczna jest chorobą, z którą walka może okazać się dla wielu osób bardzo trudna. Leki odchudzające na receptę, takie jak Xenical, mogą poprawić wyniki pacjenta i wspomóc proces utraty wagi.

Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy mogą zwrócić się o pomoc do lekarza współpracującego z euroClinix. Nasza klinika internetowa posiada ponad 10 letnią praktykę w świadczeniu usług medycznych za pośrednictwem Internetu. Zapewniamy profesjonalną opiekę zdrowotną oraz błyskawiczną dostawę leku w ciągu 24 godzin.

Xenical

				Roche Pharmaceuticals Wyprodukowano przez
Xenical jest lekiem na receptę, który pomógł milionom ludzi na świecie stracić na wadze. W przeciwieństwie do innych leków wspomagających odchudzanie, Xenical działa wewnątrz układu trawiennego bezpośrednio zwalczając tkankę tłuszczową.

Tabletki wspomagające odchudzanie

Obecnie dostępne na rynku tabletki na receptę wspomagające odchudzanie maja udowodnioną skuteczność, jednak nie każdy powinien z nich korzystać. Zanim zaczniesz brać preparaty odchudzające upewnij się, że wszystkie poniższe kwestie zostały wzięte pod uwagę:

Czy Twoja nadwaga jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia?

Tabletki odchudzające na receptę są dla tych, którzy mają poważne problemy z wagą, a nie dla osób, które chcą tylko trochę schudnąć. Większość leków tego typu jest przewidziana dla pacjentów, których BMI jest większe niż 27, co jest definicją otyłości.

Czy próbowałeś już innych sposobów, aby schudnąć?

Kuracje odchudzające są zazwyczaj przepisywane ludziom, którzy próbowali już innych sposobów. Jeżeli spróbowałeś schudnąć przez stosowanie diety i ćwiczeń, ale nadal nie możesz zredukować swojej wagi, możesz kwalifikować się do otrzymania recepty na leki odchudzające.

Czy preparaty odchudzające są dla mnie?

Podobnie jak inne leki na receptę, również w tym przypadku należy stosować szereg środków ostrożności i nie wszyscy powinni z nich korzystać. Nie korzystaj z nich jeśli:

  • Jesteś obecnie w ciąży, karmisz piersią lub w zamierzasz w najbliższym czasie
  • Cierpisz na anoreksję, masz zaburzenia związane z jedzeniem lub padaczkę
  • Masz cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu lub masz rzadką chorobę genetyczną, taką jak nietolerancja galaktozy lub laktozy.

Szybkie schudnięcie - dlaczego jest to zły pomysł?

Dla osób planujących zrzucić zbędne kilogramy, szybkie rezultaty mogą być bardzo kuszące. Jednak zbyt szybkie odchudzanie poprzez drastyczne diety lub bardzo intensywne ćwiczenia może przeszkodzić w utrzymaniu zdrowej, stałej wagi.

Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą szybkie odchudzanie?

Szybkie odchudzanie niesie ze sobą szereg zagrożeń dla zdrowia i należy pamiętać, że większość masy ubywa głównie z nadmiaru wody, a nie tłuszczu. Może prowadzić to do odwodnienia, a także być przyczyną szybkiego powrotu do poprzedniej wagi.

Drakońskie diety i szybkie odchudzanie może spowodować biegunki prowadzące do odwodnienia, które z kolei może być przyczyną zaparć. Zagładzanie organizmu i pozbawianie go składników odżywczych powoduje ryzyko niedożywienia i zmęczenie. Szybkie schudnięcie może być również przyczyną spadku poziomu energii oraz wytrzymałości. Ma to także wpływ na obniżenie stężenia sodu i potasu, wystawiając organizm na ryzyko wystąpienia bolesnych skurczy, jak i ogólnego złego samopoczucia.

Zbyt intensywne ćwiczenia, ostra dieta i szybka utrata masy ciała zmniejszają elastyczność skóry i sprawiają, że staje się ona sucha i obwisła. Osłabia to również paznokcie i sprawia, że włosy tracą połysk i stają się słabsze. Pogarsza się także nastrój oraz istnieje ryzyko wystąpienia stanów lękowych, depresji i drażliwości.

Czym są drastyczne diety i fad diets?

Istnieje wiele drastycznych diet, które mają na celu szybkie zrzucenie wagi, nie uwzględniając jej dłuższego utrzymania. Niestety ich efekty są bardzo krótkotrwałe i zazwyczaj osoby je stosujące po niedługim czasie wracają do swojej wagi przed dietą. Diety obiecujące szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów to tak zwane fad diets. Ze względu na zrezygnowanie z podstawowych grup spożywczych, diety takie powodują niedobór witamin, minerałów i składników odżywczych. Chociaż przyczyniają się one do szybkiego schudnięcia, to jest bardzo mało prawdopodobne, że osiągnięta waga się utrzyma. Zamiast tego należy skoncentrować się na zdrowej diecie kontrolującej kalorie oraz regularnych ćwiczeniach, które pomogą rozważnie, spokojnie, powoli i zdrowo schudnąć.

Co się dzieje podczas szybkiego chudnięcia?

Organizm człowieka jest zaprojektowany tak, aby chronić się przed zbyt szybką utratą dużej wagi. Przy próbach zrzucenia zbyt dużej ilości kilogramów w krótkim czasie, organizm do wytwarzania energii zaczyna korzystać z zapasów mięśniowych, a nie tłuszczowych.

Masa mięśniowa zwiększa się podczas ćwiczeń, które spalają również kalorie. Im większa masa mięśniowa, tym większy metabolizm, co oznacza że organizm zużywa więcej kalorii , nawet podczas snu. Osoby odchudzające się, aby zapobiec wykorzystania masy mięśniowej na energię, muszą zawsze spożywać co najmniej 1200 kalorii dziennie.

Co to jest efekt jojo?

Często ludzie stosujący drastyczne diety na szybkie schudnięcie doświadczają tak zwanego efektu jojo. Objawia się to tym, że osobie udaje się schudnąć, ale niestety nie udaje jej się osiągniętej wagi utrzymać, przez co znowu podejmuje dietę i cały proces zaczyna się od nowa. W wielu przypadkach ludzie nabierają więcej wagi niż przed dietą, przez co występuje u nich poczucie winy.

Jak mogę zdrowo schudnąć?

Osoby chcące schudnąć skutecznie, powinny skupić się na zdrowej, zbilansowanej diecie zawierającej dużo owoców i warzyw oraz na regularnych ćwiczeniach. Zapewni to spokojne i rozważne chudnięcie, co z kolei pomoże utrzymać osiągniętą wagę.

Operacja odchudzająca

Istnieje wiele zabiegów i operacji odchudzających, które mogą pomóc osobom otyłym uzyskać kontrolę nad swoją wagą. Operacje są jednakże ryzykowne dla pacjentów, nie tylko ze względu na ich inwazyjny charakter i często nieodwracalne skutki, ale również dlatego że anestezja jest uważana za bardziej niebezpieczną dla osób z poważną nadwagą. Chirurgiczne sposoby odchudzania powinny być uważane za ostatnią opcję zrzucania kilogramów.

Opaska na żołądek

Jest to operacja polegająca na umieszczeniu opaski na żołądku, dzięki której zmniejsza się liczba codziennie spożywanych kalorii. Osoby kwalifikujące się do tego typu operacji muszą mieć BMI wyższe niż 40. Do przeprowadzenia tego zabiegu mogą się również kwalifikować osoby z BMI wyższym niż 35, które ze względu na otyłość mają problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i problemy z oddychaniem.

Operacja polega na umieszczeniu przez chirurga nadmuchiwanej opaski wokół żołądka dzieląc go na dwie części. Zabieg ten zmniejsza aktywną część żołądka tworząc małą torebkę, dzięki której pacjent potrzebuje znacznie mniej jedzenia aby poczuć się sytym. Opaskę można regulować za pomocą napompowania roztworem soli i odpowiednio dostosować ją do potrzeb pacjenta.

Po operacji pacjent niekiedy kilkakrotnie musi poddać się regulacji opaski, aby znaleźć odpowiedni stopień ograniczenia spożywanych kalorii. Czas rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni i często po tym czasie należy jeszcze przez jakiś czas chodzić do lekarza. Operacja ta może pomóc schudnąć, ale w niektórych przypadkach po zrzuceniu kilogramów skóra pacjenta staje się bardzo obwisła, co wymaga chirurgicznego usunięcia jej nadmiaru.

Operacja gastric bypass - bajpas żołądka

Jest to operacja odchudzająca polegająca na podziale żołądka na dwie części za pomocą urządzenia zwanego stapler. Obydwie części żołądka są od siebie oddzielone, gdzie do mniejszej przyłączone jest jelito. Wielkość części żołądka i długość poszczególnych części jelita ustalane są indywidualnie przez chirurga. Zabieg ten sprawia, że pacjent aby poczuć się sytym potrzebuje znacznie mniej pożywienia.

Rekonwalescencja po operacji może trwać do sześciu tygodni. Konieczny jest monitoring badań krwi i zażywanie dodatkowych witamin i mikroelementów. Pacjenci, którzy poddali się tej operacji mogą się spodziewać schudnięcia średnio 6 kg na miesiąc.

Wprowadzenie balona żołądkowego

Jest to operacja odchudzająca odpowiednia dla osób z BMI od 30. Jednakże w przeciwieństwie do innych operacji zabieg ten nie jest stały, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Większość pacjentów odczuwa skutki operacji zaledwie przez pierwsze 1-2 dni. Balon żołądkowy usuwany jest po około sześciu miesiącach.

Operacja polega na wprowadzeniu do żołądka małego, miękkiego, wykonanego z silikonu balona wypełnionego roztworem soli fizjologicznej. Balon wypełnia żołądek, dzięki czemu zmniejsza apetyt i wprawia pacjenta w stan uczucia pełności i sytości. Dzięki temu osoby z otyłością spożywają znacznie mniejsze posiłki i przyjmują mniej kalorii. Ważne jest, aby pacjenci po usunięciu balona utrzymali swoje nowe, zdrowe nawyki żywieniowe.

Istnieje również operacja polegająca na stałym usunięciu części żołądka. Zabieg ten zmniejsza objętość żołądka o około 75%, dzięki czemu pacjenci spożywają mniej jedzenia.

Osoby starające się schudnąć muszą pamiętać, że operacje odchudzające nie są szybkim i łatwym rozwiązaniem. Walkę z nadwagą należy rozpocząć od stosowania diety i ćwiczeń. Jeżeli mimo wszystko to nie pomaga, to można dodatkowo skorzystać z tabletek odchudzających na receptę, takich jak na przykład Xenical. Zostały one zaprojektowane tak, aby wspomóc odchudzanie w połączeniu z dietą i ćwiczeniami. Operację odchudzającą można rozważyć dopiero wtedy, gdy wszystkie wypróbowane metody zawiodły.

Co to jest Xenical?

Xenical to preparat odchudzający dostępny wyłącznie na receptę, zawiera aktywny składnik o nazwie orlistat. Działa bezpośrednio w żołądku; oznacza to że nie wywiera wpływu na równowagę hormonalną ani nie zakłóca pracy serca, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych leków wspomagających utratę wagi. Xenical działa wpływając na proces rozkładania tłuszczu w żołądku, pomagając pozbyć się nadmiaru tłuszczu ze spożywanych posiłków. Zamiast wchłaniać się, nadmiar tłuszczu usuwany jest z układu pokarmowego, nie powodując przybrania na wadze.

Kto kwalifikuje się do odchudzania na receptę?

Środki odchudzające dostępne na receptę przeznaczone są dla osób, zmagających się z poważną otyłością, nie zaś dla tych, którzy mają lekką nadwagę. Zazwyczaj leki te przepisuje się bowiem osobom, których wskaźnik BMI przekracza 30, co jest jednoznaczne z występowaniem otyłości klinicznej.

Do odchudzania na receptę można jednak zostać zakwalifikowanym również wtedy, gdy nadwaga bądź otyłość wpływają negatywnie na stan zdrowia lub są bezpośrednią przyczyną problemów zdrowotnych. Współczynnik BMI nawet w takich przypadkach musi jednak przekraczać 27. Jeżeli bowiem waha się pomiędzy 25 i 27, nadwaga nie jest poważna i w pozbyciu się jej może pomóc zdrowa dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

Niedowaga
18.5
Prawidłowa masa ciała
20
Nadwaga
25
Nadwaga bez otyłości
27
Otyłość
30
Czy mogę brać leki odchudzające na receptę? Wykres
     

Kwalifikacja do odchudzania na receptę

Lekarze przepisują środki odchudzające zazwyczaj osobom, które już wcześniej wypróbowały inne dostępne sposoby, aby pozbyć się nadmiernej masy ciała. Gdy więc dieta i ćwiczenia fizyczne nie przynoszą oczekiwanego skutku ani w kwestii redukcji masy ciała, ani poprawy zdrowia, można starać się o uzyskanie recepty na preparaty odchudzające.

Jak w przypadku wielu leków na receptę, stosowanie preparatów odchudzających również wymaga zachowania ostrożności i nie jest przeznaczone dla każdego. Jeżeli udzielisz twierdzącej odpowiedzi na którekolwiek z poniższych pytań, odchudzanie na receptę może nie być dla ciebie odpowiednie.

Czy jesteś w okresie ciąży, karmienia piersią lub planujesz w najbliższej przyszłości zajść w ciążę?
Czy cierpisz obecnie na zaburzenia odżywiania?
Czy cierpisz na epilepsję?
Czy chorujesz na cukrzycę lub masz podwyższony poziom cholesterolu we krwi?
Czy cierpisz na dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktozy lypu Lapp lub zaburzenia wchłaniania glukozy i galaktozy?

Czy mogę zamówić lek na odchudzenie przez Internet?

Osoby walczące z otyłością, pragnące zakupić tabletki na receptę przez Internet mogą skorzystać z serwisu euroClinix.pl. Nasz serwis od 10 już lat umożliwia bezpieczny dostęp do leczenia na drodze konsultacji medycznych online. Przy składaniu zamówienia należy wypełnić formularza konsultacji. Jest to konieczne, aby jeden z naszych lekarzy mógł stwierdzić czy wybrany lek jest dla Ciebie odpowiedni. Do zatwierdzonych zamówień wypisana zostaje recepta, a lek natychmiastowo wysłany do pacjenta z akredytowanej apteki.