Nadciśnienie

Leki obniżające wysokie ciśnienie krwi

Nadciśnienie to choroba układu krążenia objawiająca się stałym lub okresowym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, w wyniku którego serce zmuszone jest do wzmożonej pracy. Mięsień sercowy zaczyna pracować w trybie, do którego nie został przystosowany.

Wysokie ciśnienie może wywierać ogromny nacisk na tętnice, powodując ich pękanie. Dodatkowo osoby z nadciśnieniem narażone są na ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia w późniejszym wieku. U chorych znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca.

Pacjenci borykający się z problemem nadciśnienia mogą skorzystać z usług oferowanych przez euroClinix. Nasza klinika internetowa, dzięki współpracy z zespołem wykwalifikowanych lekarzy, już od 10 lat świadczy usługi z zakresu opieki zdrowotnej online. Działalność euroClinix jest zgodna z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem poufności pacjenta Data Protection Act. Leki wysyłane są z licencjonowanej apteki znajdującej się w Londynie i dostarczane pod wskazany adres w ciągu jednego lub dwóch dni roboczych.

Ramipril

				Bristol Laboratories Wyprodukowano przez:

Ramipril to tzw. inhibitor konwertazy (ACE-bloker), stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia. Środek skutecznie obniża ciśnienie poprzez wstrzymywanie działania naturalnych związków, nakłaniających naczynia krwionośne do skurczu i cięższej pracy serca. Ramipril jest zwykle przyjmowowany raz dziennie przez osoby narażone na wystąpienie poważnych schorzeń układu krążenia.

Amlodypina

				Bristol Laboratories Wyprodukowano przez:

Amlodipine (amlodypina) nie tylko obniża ciśnienie, ale również pomaga obniżyć poziom cholesterolu, jak i zapobiec dusznicy bolesnej, przez co jest bardzo popularnym lekiem. Amlodipine działa jako bloker kanałów wapnia - hamuje przepływ wapnia w komórkach mięśni tętnic. Pozwala to na rozszerzenie tętnic oraz swobodniejszy przepływ krwi, co zmniejsza obciążenie serca.

Lisinopril

				Bristol Laboratories Wyprodukowano przez:

Lisinopril działa jako ACE-bloker, skutecznie zmniejszając ciśnienie krwi w organizmie. Jest to lek przeznaczony szczególnie dla osób narażonych na zawał serca lub udar mózg. Stwierdzono również, że lek zwiększa przeżywalność pozawałowych pacjentów z niewydolnością serca. Lisinopril wystarczy przyjmować raz dziennie, aby skutecznie wspomóc leczenie nadciśnienia tętniczego.

Bendroflumethiazide

				Teva Wyprodukowano przez:

Bendroflumethiazide jest diuretykiem tiazydowym, zwanym często "tabletką wody". Lek ten pomaga uniknąć zatrzymywania wody w organizmie poprzez zachęcanie go do częstszego oddawania moczu, czerpiąc wodę z krwi do nerek. Obniża to ciśnienia tętnicze, gdyż zmniejsza objętość płynu we krwi. Działanie to jest często wykorzystywane do pomocy w obniżaniu wysokiego ciśnienie u osób z chorobami serca.

Skąd mam wiedzieć czy mam nadciśnienie?

Wiele osób z podwyższonym ciśnieniem krwi nie jest świadomych choroby. Nadciśnienie, podobnie jak wysoki poziom cholesterolu, często nie wywołuje żadnych widocznych objawów. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dotyczy nas problem nadciśnienia jest diagnoza lekarska oparta na monitorowaniu ciśnienia w danym okresie czasu.

Badanie nadciśnienia polega na pomiarach wysokości nacisku wywieranego na ściany tętnicy - czyli mierzeniu ciśnienia krwi. Jeśli wyniki są stale wysokie, lekarz może zdiagnozować nadciśnienie tętnicze.

Ciśnienie krwi określane jest przez dwie liczby: wartość ciśnienia skurczowego (najwyższe ciśnienie, które panuje w tętnicach w momencie skurczu serca) oraz wartość ciśnienia rozkurczowego (najniższe, występujące w momencie rozkurczu).

Klasyfikacja ciśnienia wg pomiaru:

  • Niedociśnienie: poniżej 100/60
  • Ciśnienie optymalne: 120-129/80-84
  • Ciśnienie prawidłowe wysokie: 130-139/85-89
  • Nadciśnienie - powyżej 140/90

Co jest przyczyną wysokiego ciśnienia?

Choć bezpośrednie przyczyny nadciśnienia pierwotnego nie są znane, istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Wśród nich wymienia się nadwagę, palenie, brak ćwiczeń fizycznych, wysoki poziom stresu oraz predyspozycje genetyczne.

Wśród przyczyn nadciśnienia wtórnego pojawiają się choroby takie jak cukrzyca, choroby nerek oraz zaburzenia hormonalne np. zespół Cushinga. Przyczyną nadciśnienia wtórnego mogą być także niektóre lekarstwa, począwszy od dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, jak ibuprofen, po wydawane na receptę tabletki antykoncepcyjne. Do czynników ryzyka zaliczyć można także okazjonalne zażywanie narkotyków, a nawet lekarstw i suplementów ziołowych.

Czym różnią się nadciśnienie pierwotne i wtórne?

Większość pacjentów z wysokim ciśnieniem usłyszy diagnozę, że jest to nadciśnienie o charakterze pierwotnym. Z dwóch typów nadciśnienia występuje ono w przeważającej liczbie przypadków. Diagnozuje się je wówczas, gdy nie można ustalić przyczyny powstania podwyższonego ciśnienia i nie jest ono spowodowane żadną inną chorobą. Dla odróżnienia, nadciśnienie wtórne wywołane jest przez inne problemy zdrowotne, takie jak wrodzona wada serca czy reakcja na określone leki. Występuje ono znacznie rzadziej niż nadciśnienie pierwotne.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Dopóki nie stanie się ono przyczyną innych problemów zdrowotnych, trudno samodzielnie ocenić, czy jest się w grupie ryzyka. Dlatego właśnie tak istotne są regularne kontrolne badania lekarskie, podczas których nieprawidłowości mogą zostać wcześnie wykryte i zdiagnozowane, a co za tym idzie, można wówczas rozpocząć odpowiednie leczenie.

W bardzo rzadkich przypadkach nadciśnienie tętnicze może powodować takie objawy jak bóle głowy, zaburzenia widzenia, krwotoki z nosa, a nawet kobiece dysfunkcje seksualne (FSD).

Jak wysokie ciśnienie może wpływać na stan zdrowia?

Nieleczone nadciśnienie może zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca, udaru mózgu, jak i być przyczyną powstawania tętniaków i zakrzepów - każda z tych chorób może być potencjalnie śmiertelna. Zdarzają się również przypadki, gdzie u zupełnie zdrowych kobiet w ciąży pojawia się problem nadciśnienia - jest ono jednym z możliwych powikłań ciążowych. Wysokie ciśnienie podczas ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia choroby zwanej gestozą (stan przedrzucawkowy), która jest bardzo poważna i może spowodować szereg ciężkich komplikacji.

Leki na nadciśnienie

U kogo mogą wystąpić objawy nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze to dość poważny problem, występujący u obojga płci. Jednakże u mężczyzn nadciśnienie jest wykrywane i leczone rzadziej niż u kobiet. Jak już wspominaliśmy, objawy nadciśnienia występują rzadko, chyba, że stan osiągnął już zaawansowane stadium. Zamiast szukać objawów nadciśnienia powinno się regularnie mierzyć swoje ciśnienie i zwracać uwagę na podwyższony odczyt.

Wartość ciśnienia ma też związek z wiekiem. Badania dowiodły, że około 35% - 40% wszystkich ludzi po 65 roku życia cierpi na podwyższone ciśnienie lub nadciśnienie.

Starsze osoby powinny regularnie mierzyć swoje ciśnienie oraz tam gdzie konieczne zapobiegać i leczyć stany nadciśnienia. Zapobiegać nadciśnieniu można poprawiając ogólną kondycję zdrowotną.

Nadciśnienie złośliwe

Nadciśnienie złośliwe jest bardzo rzadkie, ale może pojawić się, gdy nadciśnienie krwi nie jest leczone. Choroba ta może prowadzić do uszkodzenia narządów w organizmie i wymaga natychmiastowego leczenia. Poważne komplikacje zdrowotne (w tym zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, obrzęk płuc, encefalopatia i powstanie tętniaka) mogą powstać w wyniku nadciśnienia złośliwego.

Co pozwala zmniejszyć ryzyko nadciśnienia?

  • Regularne ćwiczenia fizyczne
  • Umiarkowane spożycie alkoholu
  • Unikanie papierosów
  • Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała
  • Ograniczenie spożycia soli i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu

Zdrowa dieta nie sprowadza się jedynie do ograniczenia spożycia wysokokalorycznych pokarmów. Należy też zwracać uwagę na ilość spożywanej soli oraz zadbać, by codzienne menu obfitowało w owoce i warzywa. Warto sięgać po produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarnisty ryż i chleb. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać naczynia krwionośne i serce w dobrej kondycji. Spożywając alkohol, nie należy przekraczać zalecanych ilości - w przypadku mężczyzn jest to od 3 do 4 jednostek alkoholu (1 jednostka to około 8 gramów czystego alkoholu, tyle ma kieliszek wina o objętości 125 mililitrów), a w przypadku kobiet od 2 do 3 jednostek. Przekraczanie tych ilości może w dłuższej perspektywie negatywnie odbić się na ciśnieniu krwi.

Jak zakupić lek na nadciśnienie w euroClinix?

Osoby pragnące zakupić leki na nadciśnienie mogą skorzystać z usług oferowanych przez klinikę internetową euroClinix. Aby złożyć zamówienie, każdy pacjent zobowiązany jest do wypełnienia formularza medycznego zawierającego pytania dotyczące jego stanu zdrowia. Po uzupełnieniu kwestionariusza zostanie on przekazany naszemu lekarzowi, który oceni, czy dany lek jest bezpieczny dla zdrowia pacjenta. Jeśli specjalista nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do stosowania środka, wystawi receptę i przekaże ją do naszej apteki. Lek zostanie wysłany ekspresową usługą kurierską i dostarczony do domu pacjenta w ciągu 24 godzin. Jeśli mają państwo jakiekolwiek pytania dotyczące działalności naszej kliniki zachęcamy do kontaktu z Działem Obsługi Pacjenta.