Kłykciny Kończyste

Kłykciny kończyste, znane również jako brodawki płciowe lub brodawki weneryczne, to jedna z najczęściej spotykanych chorób wenerycznych w Europie. Kłykciny wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i są niezwykle zaraźliwe. Wykwit kłykcin kończystych przejawia się wystąpieniem małych mięsistych narośli w obszarze genitaliów, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Narośle mogą różnić się wielkością i kolorem, na który wpływ będzie miał odcień skóry osoby, u której się pojawią. Ta przenoszona drogą płciową choroba jest szczególnie często spotykana u osób pomiędzy 17 a 33 rokiem życia, chociaż może dotknąć w każdym wieku.

Każda osoba zarażona wirusem musi liczyć się z 60%-wym ryzykiem zarażenia swojego partnera seksualnego, nawet gdy współżyli tylko jeden raz. Dlatego właśnie zalecane jest zastosowanie leku na kłykciny kończyste zaraz po stwierdzeniu zarażenia chorobą - minimalizuje to ryzyko przekazywania wirusa innym. Istnieją leki pomagające kontrolować występowanie wykwitów i usuwać narośle, jednak sam wirus HPV odpowiedzialny za występowanie brodawek płciowych jest niestety nieuleczalny. Oznacza to, że wirus na zawsze pozostanie w organizmie zarażonej osoby i może ponownie wywołać wykwity w dowolnym momencie, nawet po 15-stu latach. Istnieją jednak leki, które zwalczają wykwity, a wcześnie zauważony nawrót choroby w większości przypadków można stosunkowo szybko wyleczyć.

Condyline
Ardern HealthcareWyprodukowano przez
Condyline to roztwór produkowany z wyciągu korzenia podophyllum, od lat używany do leczenia kłykcin kończystych. Leczy infekcje w do 4 tygodni, jednocześnie minimalizując uciążliwe objawy choroby. Stosowanie żelu jest dyskretne, a aplikacja łatwa.
Aldara
MedaWyprodukowano przez
Aldara to krem wykorzystywany do leczenia kłykcin kończystych. Odpowiednio stosowany, usuwa nawet bardzo zaawansowane kłykciny lecząc objawy infekcji. Skuteczność kremu Aldara w zwalczaniu symptomów wirusa HPV została udowodniona w wielu badaniach. Krem należy aplikować 3 razy w tygodniu aż do ustąpienia objawów.
Warticon (Wartec)
StiefelWyprodukowano przez
Warticon to alternatywa forma leku Condyline, dostępna w formie kremu. Usuwa kłykciny kończyste i leczy infekcje w przeciągu od 2 tygodni do miesiąca. Krem należy aplikować dwa razy dziennie przez 3 następujące po sobie dni. Po tygodniu powtórzyć i stosować taki cykl, aż kłykciny zupełnie ustąpią.

Co powoduje kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego, znanego również jako HPV (skrót z ang. human papilloma virus), który przenosi się podczas kontaktu seksualnego. Szacuje się, że prawie 90% przypadków zakażenia kłykcinami kończystymi wywoływanych jest dwoma szczepami wirusa: typem HPV-6 lub HPV-11. Szczepy te uważane są za „niskiego ryzyka”, gdyż ich potencjał wywołania raka jest niewielki. Istnieją również inne typy wirusa HPV, a niektóre z nich mogą prowadzić do raka szyjki macicy (tak jak np. HPV-16). Nie są to jednak te same szczepy, które wywołują kłykciny.

Kłykciny kończyste przenoszone są podczas stosunku płciowego z zarażoną osobą (nosicielem wirusa HPV) bez użycia prezerwatywy, w tym również stosunku oralnego i analnego. Na zarażenie kłykcinami szczególnie narażone są osoby praktykujące współżycie bez zabezpieczenia, a także często zmieniające swoich partnerów seksualnych.

Jakie są objawy kłykcin kończystych?

Większość ludzi nie będzie świadoma zarażenia chorobą w początkowych stadiach, gdyż może minąć od kilku miesięcy do nawet paru lat zanim wirus HPV znajdujący się w organizmie wywoła wykwity kłykcin. Dlatego właśnie bardzo zalecane jest wykonanie badań na choroby przenoszone drogą płciową po każdym odbytym stosunku bez użycia prezerwatywy.

Pierwszym objawem kłykcin kończystych jest pojawienie się skóropodobnych grudek w okolicy narządów płciowych. U kobiet, kłykciny pojawią się wokół pochwy, na wargach sromowych, a także ogólnie w całym rejonie genitaliów. U mężczyzn kłykciny kończyste pojawiają się na prąciu, często na lub pod napletkiem. W wyglądzie kłykciny mogą być małe lub duże, szorstkie lub gładkie. Przeważnie są bezbolesne, chociaż niektórzy mogą doświadczać lekkiego swędzenia. Ponadto, wykwity mogą czasem pojawić się wewnętrznie, co może oznaczać, że objawy kłykcin kończystych mogą przez długi okres czasu pozostać niezauważone.

Czym wywoływany jest wykwit?

Wirus HPV pozostaje uśpiony w organizmie przez wiele miesięcy, a nawet lat i zgodnie z dzisiejszą wiedzą nie jest on w zupełności uleczalny. Chociaż nie udało się jeszcze ustalić co powoduje reaktywację wirusa w organizmie, badania naukowe wykazały związek między pojawieniem się wykwitów, a nadmierną konsumpcją alkoholu, otarciem narządów płciowych, a także zmęczeniem i stresem.

Niemniej jednak najnowsze wieści medyczne dowodzą, że niektóre osoby mają na tyle silny system immunologiczny, że potrafią samoistnie zlikwidować wirusa wraz z biegiem lat. Teoria ta, nie jest jednak jeszcze udowodniona.

Czy kupię lek przez Internet?

Środek jest dostępny do zamówienia w euroClinix. Zakup leku w naszej klinice internetowej zawsze poprzedzony jest bezpłatną konsultacją lekarską, która polega na wypełnieniu formularza medycznego. Po szczegółowym przeanalizowaniu zawartych w nim informacji, specjalista (przy braku przeciwwskazań) wypisze receptę na lek. Środek zostanie wysłany ekspresową usługa kuriera UPS i dostarczony pod wskazany adres w ciągu 24 - 48 godzin. Działalność euroClinix została akredytowana przez Generalną Radę Medyczną w Wielkiej Brytanii (gdzie zlokalizowana jest nasza siedziba), a wszystkie leki wysyłane są z licencjonowanej apteki znajdującej się w Londynie.

Linki Pokrewne