Choroby Weneryczne

Każdego roku wzrasta ilość zdiagnozowanych przypadków zarażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, zwanymi również wenerycznymi. W samej Europie zachodniej co roku odnotowuje się około 17 milionów zachorowań. Należy pamiętać o tym, że niemal każdy akt seksualny wiąże się z ryzykiem zakażenia.

Istnieje wiele błędnych koncepcji związanych z chorobami wenerycznymi. Nieprawidłowe jest na przykład przekonanie o tym, że dolegliwościami przenoszonymi drogą płciową można zarazić się jedynie w wyniku seksu waginalnego. Należy pamiętać, że podczas stosunków oralnych lub analnych również występuje ryzyko zachorowania.

Wyróżniamy 3 typy chorób wenerycznych - wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze. Infekcje bakteryjne oraz pasożytnicze są stosunkowo łatwe do wyleczenia. O wiele poważniejszymi przypadłościami są choroby na tle wirusowym, które w niektórych przypadkach mogą przybrać przewlekłą formę z nawracającymi przez resztę życia objawami. Przykładami takich dolegliwości są opryszczka narządów płciowych i kłykciny kończyste.

Aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i sposobach leczenia poszczególnych chorób wenerycznych, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi podstronami.

Chlamydia

Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową w Europie. Zazwyczaj występuje ona w grupie wiekowej 16 - 25 lat. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do wielu powikłań, takich jak na przykład bezpłodność. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet ze względu na to, że w około 75% przypadków nie wywołuje żadnych zewnętrznych objawów. Chlamydię można wyleczyć za pomocą odpowiednich antybiotyków.

Rzeżączka

Rzeżączka to bardzo często spotykana choroba weneryczna. Najwięcej zdiagnozowanych przypadków występuje wśród mężczyzn pomiędzy 20 a 24 rokiem życia lub młodych kobiet w wieku 16 - 19 lat. Choroba często przebiega bezobjawowo, jednak nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie najądrzy u mężczyzn lub ciąży pozamacicznej u kobiet. Rzeżączkę można wyleczyć za pomocą antybiotykoterapii.

Kłykciny Kończyste

Kłykciny kończyste to zakaźna choroba przenoszona drogą płciową. Wykwity pojawiają się w okolicach genitaliów bądź odbytu i mogą wyglądać podobnie do zwyczajnych kurzajek. Choroba występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet, zwykle pomiędzy 17 a 33 rokiem życia. Wywoływana jest przez wirusa HPV, który, przynajmniej obecnie, jest nieuleczalny. Ogniska chorobowe mogą być jednak zaleczone odpowiednim lekiem antywirusowym.

Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest wysoce zaraźliwą chorobą weneryczną. Powodowana jest przez wirusa HSV przenoszonego podczas odbywania stosunków bez użycia prezerwatywy. Opryszczka zazwyczaj objawia się występowaniem zaczerwienionego pęcherza w rejonie genitaliów. Wirus ten jest nieuleczalny, ale jego objawy mogą być leczone za pomocą odpowiednich leków na receptę.
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy jest najpowszechniejszą formą infekcji narządów płciowych u kobiet. Pod względem technicznym nie jest klasyfikowana jako choroba weneryczna, jednak najczęściej spotyka się ją u kobiet aktywnych seksualnie. Leczenie bakteryjnego zapalenie pochwy opiera się na stosowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii.
Zapalenie Cewki Moczowej
Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej klasyfikowane jest jako choroba weneryczna, na którą o wiele częściej zapadają mężczyźni niż kobiety. Zwykle dolegliwość ta wywoływana jest przez chlamydiozę – weneryczną chorobę o podłożu bakteryjnym.
Mycoplasma Genitalium
Mycoplasma genitalium to trudna do wykrycia bakteryjna choroba weneryczna, która zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Nieleczona, może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, zapalenie szyjki macicy u kobiet oraz bezpłodności u obu płci. Można ją jednak skutecznie leczyć za pomocą odpowiednich antybiotyków.
Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba weneryczna powodowana przez pasożyt zwany rzęsistkiem pochwowym. Choroba atakuje przeważnie kobiety, choć niekiedy zdarzają się także przypadki rozwoju u mężczyzn. Pasożyt jest wielkości białej krwinki i z łatwością przemieszcza się w tkankach pochwy i cewki moczowej. Choroba może prowadzić do długotrwałego uszkodzenia tkanek i poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ureaplasma Urealyticum
Ureaplasma urealyticum to jedna z najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. Zarazić się nią można podczas stosunku seksualnego, a także poprzez krew lub nawet ślinę. Dolegliwość jest wysoce zaraźliwa i bardzo często przebiega w sposób bezobjawowy. W przypadku zaniechania leczenia za pomocą antybiotyków może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Rodzaje chorób wenerycznych

Istnieją trzy rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową - bakteryjne, wirusowe oraz pasożytnicze.

Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową

Przyczyną rozwoju tych infekcji jest rozwój bakterii przenoszonych drogą płciową z jednego człowieka na drugiego. Dolegliwości te dotyczą takich obszarów jak: pochwa, cewka moczowa, szyjka macicy, odbyt, jama ustna i gardło zakażonej osoby, ale mogą również rozprzestrzeniać się np. na oczy.

Niektóre poważniejsze bakterie takie jak choćby będąca przyczyną kiły Treponema pallidum nieleczona może rozprzestrzenić się w ośrodkowym układzie nerwowym.

Choroby przenoszone drogą płciową, zwane też niekiedy wenerycznymi, mogą się bardzo łatwo rozprzestrzeniać, gdyż często nie dają żadnych objawów. Tym samym chore osoby mogą nieświadomie zarażać kolejnych partnerów.

bakteryjna choroba weneryczna zdjęcie Do bakteryjnych chorób przenoszonych drogą płciową należą:

 • Rzeżączka (wywołana przez Neisseria gonorrhoeae)
 • Chlamydia (wywołana przez Chlamydia trachomatis)
 • Kiła (wywołana przez Treponema pallidum)
 • Bakteryjne zapalenie pochwy
 • Mycoplasma genitalium
 • Nieswoiste zapalenie cewki moczowej.

Jak przebiega leczenie?

Większość bakteryjnych chorób przenoszonych drogą płciową można leczyć jednym rodzajem antybiotyku, pod warunkiem że przyczyna infekcji wykryta zostanie za pomocą testu wykrywającego choroby weneryczne. Kiła i rzeżączka należą do chorób, których leczenie przebiega dłużej i jest nieco trudniejsze. Leczenie syfilisu (kiły) wymagać może hospitalizacji.

Wirusowe choroby przenoszone drogą płciową

Część chorób wenerycznych powodować mogą wirusy. Przenoszą się one głównie drogą płciową poprzez stosunki waginalne, analne i oralne także bez kontaktu z płynami ustrojowymi. Większości wirusowych chorób wenerycznych nie można całkowicie wyleczyć, ale można doprowadzić do stanu, w którym stają się one prawie niezauważalne.

Choć najczęstsze zakażenia wirusowe takie jak opryszczka narządów płciowych oraz brodawki nie są niebezpieczne, sytuację komplikować może zakażenie wirusem HIV. Podobnie jak bakteryjne choroby przenoszone droga płciową, tak i te powodowane przez wirusy mogą pozostawać niezauważone. Jednak opryszczka narządów płciowych i brodawek mogą dawać wyraźne objawy już na samym początku choroby - brodawki wokół narządów płciowych i odbytu, którym towarzyszy dyskomfort. Opryszczka narządów płciowych może objawiać się nagłymi wybuchami, które po pewnym czasie ustają.

wirusowe zakażenie prącia - obraz Do najczęstszych wirusowych chorób przenoszonych drogą płciową należą:

 • Opryszczka narządów płciowych (wywołana przez wirusa opryszczki typu II)
 • Kłykciny kończyste (spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV)
 • HIV (spowodowane przez ludzki wirus upośledzenia odporności)

Jak przebiega leczenie?

Opryszczkę narządów płciowych leczy się przy pomocy leków antywirusowych i maści, gdy tylko pojawiają się objawy. Środki te można także stosować zapobiegawczo. Brodawki narządów płciowych leczy się najczęściej kremami przeciwwirusowymi do momentu, gdy ślady infekcji miną. Zakażenie wirusem HIV wymaga długotrwałego leczenia antyretrowirusowego.

Pasożytnicze choroby przenoszone drogą płciową

Pasożytnicze choroby weneryczne mogą być przenoszone w czasie stosunku płciowego lub poprzez kontakt z dotkniętymi pasożytem okolicami narządów płciowych. Pasożyty te mogą przeżyć dzięki ludzkiemu gospodarzowi. Są one tak małe, że często pozostają niewidoczne. Nie są one niebezpieczne, ale często powodują dyskomfort. Jednak rzęsistek pochwowy (wywołuje rzęsistkowicę) może znacząco wpływać na dalsze życie płciowe.

pasożyt narządów płciowych - grafika Najczęstsze pasożytnicze choroby weneryczne to:

 • Rzęsistkowica (spowodowane przez rzęsistka pochwowego)
 • Wszawica łonowa (spowodowane przez wesz łonową)
 • Świerzb (spowodowane przez świerzbowca ludzkiego)

Jak się je leczy?

Pasożytnicze choroby przenoszone drogą płciową mogą być leczone przy pomocy doustnych antybiotyków (rzęsistkowica) lub kremów (świerzb). Ratunkiem na wszy jest golenie okolicy narządów płciowych i/lub stosowanie środków przeciwpasożytniczych, kremów, płynów i szamponów.

Objawy chorób wenerycznych

Choroby weneryczne, zwane też chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie u każdego chorego powodują objawy, przez co łatwo rozprzestrzeniają się między partnerami seksualnymi. Brak objawów nie oznacza przecież, iż nie można zarazić się chorobą weneryczną. Równie błędne jest sądzenie, że choroba zniknęła, bo jej objawy przestały być widoczne. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową może rozprzestrzeniać się w organizmie, nie ujawniając nieprzyjemnych symptomów. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych spośród wyszczególnionych poniżej, należy wykonać badania na obecność bakterii i wirusów wenerycznych w organizmie i zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej leczenia.

Objawy grypopodobne

Mogą one obejmować gorączkę, bóle głowy, pocenie się, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych lub uczucie ciągłego zmęczenia.

Objawy występujące w mięśniach

Przy chorobach wenerycznych pacjenci mogą doświadczać bólów całego ciała.

Objawy w gardle i jamie ustnej

Obrzęk węzłów chłonnych i uporczywy ból gardła mogą być objawami chorób wenerycznych.

Objawy gastryczne

Jednym z symptomów tego rodzaju chorób mogą być bóle brzucha.

Objawy ginekologiczne

Dyskomfort podczas współżycia, a także podrażnienie, ból lub swędzenie w okolicach narządów płciowych są oznakami chorób wenerycznych. Schorzenia przenoszone drogą płciową mogą także objawiać się częstomoczem, pieczeniem podczas oddawania moczu oraz upławami o nieprzyjemnym zapachu.

Objawy grypopodobne

Gorączka, pocenie się, uczucie zmęczenia, a także bóle mięśni i głowy mogą być również objawami choroby wenerycznej.

Objawy występujące w mięśniach

Tkliwość i ból mięśni mogą być objawami chorób przenoszonych drogą płciową.

Symptomy w jamie ustnej i gardle

Do objawów chorób wenerycznych mogą należeć obrzęki węzłów chłonnych, bóle gardła lub zapalenie gardła.

Objawy na skórze

Choroba weneryczna może wywołać wysypkę.

Objawy w rejonie genitaliów

O zakażeniu chorobą weneryczną mogą świadczyć takie symptomy jak: specyficzne upławy z prącia, częstomocz, ból przy oddawaniu uryny, ból podczas współżycia oraz zmiany skórne w okolicach genitaliów i odbytu, na przykład brodawki, krosty, pęcherze, ranki lub wrzody.

Częste objawy chorób wenerycznych

Poniżej znajduje się lista objawów występujących u osób zarażonych najpowszechniejszymi rodzajami chorób przenoszonych drogą płciową.


Kto może zarazić się chorobą weneryczną?

Ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową dotyczy każdej aktywnej seksualnie osoby. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają to zagrożenie. Ich świadomość pozwoli na ostrożniejsze wybory w życiu seksualnym i zmniejszenie szans na zarażenie się.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zapadnięcia na choroby przenoszone drogą płciową są :

Seks bez zabezpieczenia

Zabezpieczenie przed chorobą weneryczną

Niestosowanie mechanicznych zabezpieczeń, takich jak prezerwatywy, podczas seksu pochwowego, analnego lub oralnego jest najczęstszą przyczyną zarażenia się bakteryjną chorobą weneryczną. Jeśli mężczyzna chorujący na rzeżączkę będzie uprawiał seks bez zabezpieczenia, istnieje 70 do 80% szans, że zarazi chorobą swoją partnerkę.

Wcześniejsze zachorowania na choroby weneryczne

Wcześniejsze zarażenie chorobami wenerycznymi może znacznie podwyższyć podatność na inne infekcje, np. osoba cierpiąca na opryszczkę narządów płciowych, syfilis, rzeżączkę lub chlamydię jest bardziej podatna na zarażenie o wiele groźniejszymi chorobami wenerycznymi, takimi jak HIV. Czasami zakażeniu rzeżączką lub chlamydią mogą towarzyszyć inne choroby, takie jak uogólnione zapalenie macicy i tym samym doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Seks z wieloma partnerami

Im więcej partnerów seksualnych, tym większe ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi. Zależność ta wynika z faktu, iż każdy nowy partner seksualny obarczony jest już pewną historią kontaktów płciowych, o których nie mamy żadnej wiedzy. Nawet w związkach monogamicznych nie można zupełnie wykluczyć ryzyka zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, chyba że oboje partnerzy zgodzą się poddać się badaniu, zanim zdecydują się uprawiać seks bez zabezpieczenia.

Jak roznoszą się choroby przenoszone drogą płciową - schemat

Nadużywanie alkoholu i narkotyków

Nadużywanie alkoholu i narkotyków może bardzo negatywnie wpłynąć na podejmowanie decyzji i zmniejszyć poczucie odpowiedzialności. Stosowanie substancji psychoaktywnych z użyciem igieł jest jedną z częstszych przyczyn zakażenia chorobami wenerycznymi, takimi jak zapalenie wątroby typu B czy zarażenie wirusem HIV. Dlatego też, podczas wizyty u lekarza, mogą pojawić się pytania o zażywanie substancji psychoaktywnych drogą dożylną lub odbywanie stosunków płciowych z osobami, co do których istniało podejrzenie zarażenia chorobami wenerycznymi. Wywiad lekarski jest utrzymany w ścisłej tajemnicy i ma jedynie na celu stwierdzenie, czy konieczne jest badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C, które zdarza się stosunkowo rzadko.

Wiek

Wiek jest kolejnym czynnikiem mogącym zwiększyć podatność na zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na niektórych etapach życia, ryzyko infekcji jest znacznie większe ze względu na tendencje do nierozsądnego zachowania, szczególnie u osób w młodym wieku. W tej grupie szczególnie narażone na zakażenie chorobami wenerycznymi są dorastające dziewczęta, u których komórki szyjki macicy są w procesie dojrzewania, a zatem podlegają ciągłym zmianom.

Powikłania chorób wenerycznych

Choroby weneryczne mogą niekiedy spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka komplikacji mogących wystąpić na skutek różnych chorób przenoszonych droga płciową.

Długotrwałe powikłania chorób wenerycznych u kobiet

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową należy rozpocząć w jak najkrótszym terminie od ich rozpoznania, ponieważ niosą ze sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia kobiet, mogą wywołać komplikacje podczas ciąży, a także zagrozić dziecku podczas ciąży lub w trakcie porodu.

Syndrom policystycznych jajników - ilustracja

Badania dowodzą, że u 40% kobiet zakażonych chorobami wenerycznymi występuje zapalenie narządów miednicy (PID), co jednocześnie zwiększa ryzyko rozwoju ciąży pozamacicznej, będącej ogromnym zagrożeniem dla życia matki. Aż około 50% ciąż pozamacicznych przypisuje się zapaleniu narządów miednicy. Chorobami wenerycznymi, powiązanymi z wystąpieniem PID, są chlamydia, rzeżączka oraz bakteryjne zapalenie pochwy.

Infekcje przenoszone drogą płciową o podłożu wirusowym, takie jak brodawki weneryczne, czy opryszczka narządów płciowych, w wielu przypadkach mogą spowodować komplikacje podczas porodu. Istnieją jednak sposoby uchronienia dziecka przed zakażeniem w trakcie narodzin.

Długotrwałe powikłania chorób wenerycznych u mężczyzn

Infekcje bakteryjne u mężczyzn mogą prowadzić do zakażenia lub zapalenia cewki moczowej, co może skończyć się infekcją nerek, a nawet bezpłodnością. Nieleczone choroby weneryczne o podłożu bakteryjnym mogą wywołać zapalenie najądrza, czyli powstanie stanu zapalnego w nasieniowodzie, obrzęk moszny, a w rezultacie bezpłodność. Na skutek zakażenia chlamydią zarejestrowane zostały także przypadki wystąpienia zespołu Reitera. Są one jednak niezwykle rzadkie.

zapalenia najądrza - zdjęcie

Powikłania chorób STI u mężczyzn i kobiet

Jedną z najgroźniejszych chorób wenerycznych, mogących wywołać liczne poważne komplikacje zdrowotne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest kiła. Choroba ta wywołuje powikłania w zakresie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto, osoby, u których występuje owrzodzenie towarzyszące kile, są pięć razy bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV. Ryzyko takie wzrasta również w przypadku opryszczki narządów płciowych u kobiet. Choroba ta bowiem powoduje powstanie owrzodzenia na ściankach pochwy, co czyni ją bardziej podatną na infekcje podczas stosunku bez zastosowania zabezpieczeń. Większa podatność na zarażenie wirusem HIV została również zanotowana u kobiet z infekcjami bakteryjnymi, takimi jak bakteryjne zapalenie pochwy.

Zapobieganie chorobom wenerycznym

W profilaktyce chorób wenerycznych ważne są regularne badania oraz dbanie o stosowną ochronę podczas uprawiania seksu. Osoby aktywne seksualnie powinny przechodzić regularne kompleksowe badania. Jeśli terapia będzie konieczna, specjalista wprowadzi odpowiednie leki, a Ty będziesz mógł skontaktować się z byłymi partnerami i doradzić im, by także poddali się badaniom. Testy warto przeprowadzać corocznie, nawet jeśli zabezpieczasz się podczas stosunku. Jeśli zdarzy Ci się seks bez zabezpieczenia, wykonaj takie badanie jak najszybciej. Choć większość chorób przenoszonych drogą płciową nie daje od razu objawów, u niektórych osób symptomy mogą pojawić się w ciągu pierwszych kilku tygodni od zakażenia. Udaj się na takie badanie, jeśli któreś objawów zauważysz u siebie.

Statystyki chorób wenerycznych

Liczba zachorowań na choroby weneryczne rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób poddaje się testom na wykrycie infekcji przenoszonych drogą płciową i podejmuje leczenie. Do grupy osób najczęściej borykających się chorobami wenerycznymi, szczególnie chlamydią, należą głównie osoby młode, między 15 i 24 rokiem życia.

Jak wskazują statystyki, choroby weneryczne rozprzestrzeniają się zwykle w uboższych środowiskach wielkich miast. Jednak ryzyko zarażenia dotyczy tak naprawdę każdej aktywnej seksualnie osoby, bez względu na jej wiek, płeć, czy warunki społeczno-materialne.

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przybliżają wiedzę o liczbie zachorowań na choroby weneryczne w Europie. Właśnie na statystykach WHO opieramy się w tym artykule.

Statystyki chorób wenerycznych
Chlamydia
Rzeżączka
Opryszczka narządów płciowych
Kłykciny kończyste
Bakteryjne zapalenie pochwy
Kiła
Inne choroby weneryczne

Chlamydia

Najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową w Europie jest chlamydia, co wynika z bezobjawowego przebiegu tej choroby. Niewiedza powoduje łatwość w przenoszeniu choroby na inne osoby, a także znacznie utrudnia dokładne oszacowanie liczby zarażonych. W ciągu ostatniej dekady liczba osób, u których chlamydia została zdiagnozowana wzrosła dramatycznie. Szacuje się, że w roku 2010 ponad 345 osób w 24 krajach Europy zostało zarażonych chorobami wenerycznymi.

Rzeżączka

Kolejną dosyć powszechną bakteryjną chorobą weneryczną jest rzeżączka. Liczba osób zarażonych rzeżączką wciąż rośnie, a razem z nią rosną obawy dotyczące leczenia. Wygląda bowiem na to, że bakteria wywołująca chorobę staje się coraz bardziej odporna na tradycyjne metody jej zwalczania.

Statystycznie, to mężczyźni są bardziej narażeni na infekcję rzeżączką. Może to jednak wynikać z faktu, iż symptomy choroby ujawniają się u nich znacznie częściej niż u kobiet i dlatego większa liczba mężczyzn poddaje się testom i leczeniu. Ogólnie zarejestrowano 32,028 przypadków w 28 krajach Europy.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to infekcja wirusowa, której występowanie jest również coraz częstsze. Zdaniem ekspertów rosnąca liczba zakażonych, jest wynikiem zmian w nawykach seksualnych ludzi młodych. W konsekwencji, seks oralny staje się coraz bardziej popularny, a odporność na wirus HSV-1 (wirus opryszczki pospolitej), spada, choć to wirus HSV-2 jest wciąż najczęściej odpowiedzialny za wywoływanie opryszczki narządów płciowych.

Szacuje się, że w latach 2000-2010 liczba osób, u których zdiagnozowano opryszczkę narządów płciowych wzrosła o 142%.

Brodawki weneryczne (kłykciny kończyste)

Brodawki weneryczne występują częściej, niż mogłoby się wydawać. Jest to jedna z najczęstszych infekcji wenerycznych w państwach europejskich. W poprzedniej dekadzie, zanotowano spory wzrost przypadków tej choroby wśród osób powyżej 45 roku życia.

Pozostałe choroby STI

Wiedza na temat bakteryjnego zapalenia pochwy nie jest zbyt powszechna, a infekcja ta występuje dosyć często - czasami w przebiegu chlamydii. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zanotowanych przypadków bakteryjnego zapalenia pochwy wzrosła dwukrotnie.

Począwszy od roku 2000 zanotowano również wzrost infekcji bakteriami mycoplasma genitaliom, ureaplasma urealyticum, trichomonas vaginalis, a także wzrost zachorowania na uogólnione zapalenie macicy i kiłę. Szacuj się, że na całym świecie na kiłę choruje aż o 3 razy więcej ludzi niż na HIV.

Jak wyleczyć chorobę weneryczną w euroClinix?

Osoby doświadczające objawów choroby wenerycznej i posiadające opory przed wizytą w gabinecie lekarskim mogą skorzystać z usług kliniki internetowej euroClinix. Nasza klinika świadczy usługi medyczne na terenie całej Europy i posiada wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu konsultacji lekarskich online. Gwarantujemy profesjonalną opiekę medyczną oraz błyskawiczną dostawę w ciągu 24 - 48 godzin.