Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Autor : Tomasz Przyborowski | Data : 22/06/2012 | Z działu : Zdrowie Mężczyzny | Komentarze (2)
tabletki antykoncepcyjne dla mezczyzn

Pojęcie antykoncepcji w dzisiejszych czasach z pewnością nie jest obce. Istnieje wiele metod zapobiegających zapłodnieniu. Zasadniczo dzielimy je na metody mechaniczne, hormonalne, wkładki domaciczne, oraz metody chirurgiczne. Co ciekawe wiele z nich jest stosowana bardzo rzadko, a o części z nich młode kobiety zwyczajnie nie słyszały. Najczęściej stosowanymi metodami są prezerwatywy, a przede wszystkim tabletki dla kobiet.

Statystyki wśród przebadanych wskazują, że, tylko jedna na osiem kobiet wyklucza stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Reszta natomiast stosuje inne zabezpieczenia. Jak często jednak słyszymy o niepożądanych skutkach wywołanych przez tabletki hormonalne dla kobiet? Powinniśmy uświadomić sobie, że zawarte w pigułkach hormony zawierają najczęściej estrogeny, czy progestrageny, lub oba hormony jednocześnie w zależności od rodzaju zażywanego leku. Wpływają one nie tylko na zmniejszenie szansy zapłodnienia, ale również na cały organizm. Negatywne objawy to bóle głowy, problemy skórne, a najczęściej lekkie przybieranie na wadzę.

Czy tylko kobiety powinny dbać o bezpieczny seks?

Otóż okazuje się, że w najbliższej przyszłości sprawa może się odwrócić. Naukowcy z Uniwersytety Edynburskiego w Szkocji kończą prace nad pigułkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Badania zostały przeprowadzone na genach myszy. Podobno wyniki ich badań świetnie rokują, a już niedługo na rynku mają pojawić się leki.

Jak mają działać?

Zadaniem tego leku jest zakłócenie działania genu zwanego Katnal1. Jest on odpowiedzialny jest za kodowanie białka ważnego dla rozwoju plemnika. Dlatego po zastosowaniu leku proces rozwojowy nie jest pełny, a plemnik zostaje zlikwidowany przez organizm. Metoda ta ma działać w późnej fazie wytwarzania plemników dzięki czemu lek, który zakłócałby działanie tego genu byłby odwracalnym środkiem antykoncepcyjnym. Warto dodać, że prawdopodobnie odkrycie genu Katnal1 może pomóc wyjaśnić niektóre przypadki bezpłodności u mężczyzn.

Komentarze

Więcej komentarzy

Dodaj Komentarz

Imię:*
E-mail:
Comment:*