Jasne plamy na skórze mogą oznaczać bielactwo

Autor : Krzysztof Koźbiał | Data : 17/01/2013 | Z działu : Ogólnie o Zdrowiu | Komentarze (1)
bielactwo_wtorne_zdjecie

Białe lub jakby różowe na skórze plamy… na łokciu, łydce, ramionach, palcach, małe lub duże skazy. Spędzają sen z powiek niejednej osobie. Pojawiają się niespodziewanie. Bardzo jasny kolor skóry od urodzenia. O czym mowa – o bielactwie.

Bielactwo to niegroźna choroba skóry, stwarzająca sporo problemów natury estetycznej, powodując przy tym wiele stresu u osób, które tę przypadłość nabyły.

Skąd się bierze i jak powstaje bielactwo?

Wyróżniamy dwa rodzaje bielactwa: wrodzone i nabyte.

Bielactwo wrodzone nazywane albinizmem jest to choroba o podłożu genetycznym, pojawia się w momencie urodzenia i trwa przez całe życie. Organizm osób z bielactwem wrodzonym nie wytwarza pigmentu odpowiedzialnego za barwę skóry. W efekcie tego część lub całość powierzchni ciała staje się bardzo jasna.

Bielactwo nabyte nazywane vitiligo to przypadłość, która pojawia się nieoczekiwanie. Powstaje w wyniku rozpadu komórek barwnikowych. Na ciele odznaczają się jasne plamy o nieregularnym zarycie. O ile w przypadku bielactwa wrodzonego przyczyny tej choroby są znane, o tyle w przypadku bielactwa nabytego nie do końca wiadomo skąd się bierze. Przypuszczalnie źródłem tej przypadłości są także czynniki genetyczne, ale również wstrząsy psychiczne – podwyższony stres.

bielactwo na nodze

Bielactwo samo w sobie nie zagraża życiu człowieka. Staje się jednak źródłem ogromnego stresu bowiem obecność jasnych plam na skórze wywołuje dyskomfort szczególnie w okresie letnim – kiedy nadchodzą upały i trzeba odsłonić część ciała. Osoby z tą przypadłością często borykają się z uczuciem niższości, odmienności, wyobcowania i wstydu. Paradoksalnie stres naraża ich na powiększenie plam lub powstanie nowych.

Leczenie bielactwa jest bardzo trudne. Albinizm jest nieuleczalny. Natomiast z bielactwem nabytym walczono już od zarania dziejów. Medycyna ludowa zaleca kąpiele, wywary, napary i herbatki z ziela bodziszka cuchnącego. Można poddać się naświetlaniu specjalnymi lampami, stosować maści i żele, jednak każda z tych metod leczenia wymaga czasu i nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia.
Komentarze

Więcej komentarzy

Dodaj Komentarz

Imię:*
E-mail:
Comment:*