Bakteryjne Zapalenie Pochwy

Leki z receptą na bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy, zwane inaczej waginozą bakteryjną, to kobieca przypadłość, do której dochodzi w wyniku naruszenia naturalnej flory bakteryjnej znajdującej się w pochwie. W większości przypadków waginoza bakteryjna jest łatwa do wyleczenia i nie powoduje żadnych poważnych następstw zdrowotnych. Nieleczona infekcja może jednak doprowadzić do zapalenia miednicy mniejszej oraz powikłań podczas ciąży, a także zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

Waginoza bakteryjna formalnie nie jest uznawana za chorobę weneryczną, choć opinie na ten temat są podzielone. Wynika to z faktu, że współczynnik zachorowalności na tą przypadłość jest najwyższy wśród aktywnych seksualnie kobiet, które nie zabezpieczają się za pomocą prezerwatyw i współżyją z wieloma partnerami seksualnymi. Istnieją także dowody na to, że kobieta cierpiąca na tą dolegliwość może zarazić swoją partnerkę seksualną podczas współżycia. Nie ma natomiast choroby, która mogłaby być odpowiednikiem bakteryjnego zapalenia pochwy u mężczyzn.

Pacjentki zmagające się z bakteryjnym zapaleniem pochwy mogą skorzystać z pomocy lekarza współpracującego z kliniką internetową euroClinix, która już od 10 lat świadczy usługi medyczne za pośrednictwem Internetu. Dzięki naszemu serwisowi pacjenci mogą odbyć konsultację lekarską online, na podstawie której wykwalifikowany specjalista (przy braku przeciwwskazań) wystawi receptę na lek. Zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną oraz błyskawiczną dostawę w ciągu 24 godzin.

Metronidazol

				Almus Wyprodukowano przez:
Metronidazol to antybiotyk o udowodnionej skuteczności w leczeniu rzęsistkowicy i bakteryjnego zapalenia pochwy. W większości przypadków lek zwalcza infekcję po jednorazowym zażyciu, lub przy stosowaniu obniżonej dawki, w przeciągu jednego tygodnia stosowania.

Jakie są przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy?

Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia naturalnej równowagi bakteryjnej w waginie. Znajdujące się tam bakterie kwasu mlekowego odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego pH pochwy, co zapobiega rozwojowi innych rodzajów bakterii. Gwałtowne namnożenie bakterii w pochwie może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na bakteryjne zapalenie pochwy znajdują się kobiety aktywne seksualnie, niestosujące mechanicznych środków antykoncepcyjnych oraz posiadające wielu partnerów seksualnych. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zapadnięcia na tą dolegliwość są:

  • Stosowanie domacicznych środków antykoncepcyjnych
  • Palenie papierosów
  • Stosowanie zapachowych mydeł lub antyseptycznych płynów do kąpieli
  • Irygacja pochwy
  • Używanie dezodorantów do higieny intymnej
  • Stosowanie silnych detergentów do prania bielizny

Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia pochwy?

Ponad połowa kobiet cierpiących na bakteryjne zapalenie pochwy nie doświadcza żadnych symptomów. Infekcje nie objawiają się w bolesny lub niekomfortowy sposób. Najczęstszymi symptomami choroby są następujące zmiany w wydzielinie pochwowej:

  • Wodnista konsystencja
  • Nieprzyjemny, rybi zapach (zwłaszcza po stosunku)
  • Szary lub biały kolor

Inną konsystencję i podobny zapach może mieć także krew miesiączkowa.

Czym grozi infekcja pochwy?

Nieleczona waginoza bakteryjna może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań w okresie ciąży, takich jak m.in. przedwczesny poród, poronienie, zapalenie błon płodowych lub endometrioza poporodowa. Bakteryjne zapalenie pochwy może również przyczynić się do zwiększenia podatności organizmu na zakażenia chorobami wenerycznymi. Ponadto, jak sugerują niektóre źródła, dolegliwość ta może zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie miednicy mniejszej, które w rzadkich przypadkach może spowodować bezpłodność.

Jak leczyć bakteryjne zapalenie pochwy?

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy opiera się na stosowaniu odpowiedniego antybiotyku, najczęściej Metronizadolu, który dostępny jest w postaci tabletek oraz dopochwowego żelu. Za najbardziej efektywną metodę leczenia tej przypadłości uznawane są doustne pigułki, które należy zażywać dwa razy na dobę przez okres 5 - 7 dni. Żel zalecany jest zazwyczaj jedynie kobietom w okresie karmienia piersią.

Zakup leku online

Leki na bakteryjne zapalenie pochwy można bezpiecznie zakupić przez Internet, korzystając z usług kliniki internetowej euroClinix. Aby złożyć zamówienie, należy wypełnić formularz medyczny, który zostanie zweryfikowany przez jednego z naszych lekarzy w celu upewnienia się, że dany lek jest bezpieczny dla pacjentki. Jeśli nie stwierdzi on żadnych przeciwwskazań do stosowania środka, wypisze receptę oraz przekaże ją do naszej licencjonowanej apteki znajdującej się w Londynie. Stamtąd paczka zostanie wysłana i dostarczona pod wskazany adres w ciągu 24 godzin. Jeśli mają państwo jakiekolwiek pytania dotyczące działalności naszej kliniki, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Pacjenta.