Astma

Leki na astmę

Astma (dychawica) jest przypadłością dróg oddechowych, charakteryzującą się nawracającymi problemami z prawidłowym oddychaniem. Jest to bardzo powszechna choroba, która przy kontakcie z czynnikami irytującymi w bezpośrednim otoczeniu chorego wywołuje ataki duszności, ostry kaszel lub „świszczący” oddech. Objawy astmy spowodowane są skurczem oskrzeli, które zwężają drogi oddechowe wewnątrz płuc i ograniczają ilości wdychanego powietrza. Na przypadłość tą cierpi 10% dzieci i 4,5% dorosłych w Europie (dane z sierpnia 2011 roku), co przyczynia się do spopularyzowania środków leczących astmę, takich jak np. inhalator.

Osoby doświadczające problemów z oddychaniem spowodowanych np. astmą, mogą zgłosić się po pomoc do lekarza współpracującego z euroClinix. Oferujemy możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji lekarskiej przez Internet. Nasza klinika została zatwierdzona przez Generalną Radę medyczną w Wielkiej Brytanii, a swoje usług świadczy na terenie całej Europy. Zapewniamy błyskawiczną wysyłkę leków do wszystkich krajów europejskich. Dostawa realizowana jest zazwyczaj w ciągu 24 godzin.

Ventolin

				Allen & Hanburys Wyprodukowano przez:
Ventolin jest inhalatorem łagodzącym objawy astmy w trakcie i przed rozpoczęciem ataku. Otwiera drogi oddechowe i rozluźnia mięśnie płuc, co umożliwia normalne oddychanie, a nawet zmniejszenie zapalenia oskrzelików. Lek jest używany podczas ataków, lecz pacjenci również przyjmują od jednego do dwóch zaciągnięć by zapobiec napadowi, gdy czują, że się zbliża.
Clenil Modulite

				Chiesi Wyprodukowano przez:
Clenil Modulite jest inhalatorem zapobiegawczym do codziennego stosowania, który zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków astmy. Składnikiem aktywnym leku jest steryd o przeciwzapalnych właściwościach, który zmniejsza opuchliznę w obszarze dróg oddechowych, będącą przyczyną problemów z oddychaniem. Clenil (beklometazon) przypisywany jest w dawkach o różnej mocy, a rekomendowane użycie waha się od dwóch do 16 zaciągnięć dziennie, w zależności od rekomendacji lekarza.
Flixotide

				Allen & Hanburys Wyprodukowano przez:
Flixotide jest zapobiegawczym środkiem na astmę, zawierającym propionian flutikazonu - steryd, który wdychany w niewielkich ilościach łagodzi stan zapalny dróg oddechowych, zmniejszając ryzyko wystąpienia ataku astmy. Flixotide (flutikazon) dostępny jest w dwóch różnych typach inhalatorów: Flixotide Evohaler i Flixotide Accuhaler.
Pulmicort

				Astrazeneca Logo Wyprodukowano przez:
Pulmicort Turbohaler jest medykamentem stosowanym codziennie w zapobieganiu symptomów powodujących ataki astmy. Zawarty składnik aktywny budezonid jest sterydem, który działa przeciwzapalne zmniejszając obrzęk dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie.
Qvar

				Teva Wyprodukowano przez:
Qvar (beklometazon) jest lekarstwem na astmę, które gdy stosowane każdego dnia likwiduje obrzęk płuc, utrudniający oddychanie i napady astmatyczne. Jest on dostępny do nabycia w trzech różnych typach inhalatorów: Easi-Breathe, Autohaler oraz w aerozolu.
Seretide

				GlaxoSmithKline Wyprodukowano przez:
Seretide (preventer) jest środkiem zapobiegającym atakom astmy, który powinien być stosowany codziennie, aby zapobiec rozwijaniu się symptomom prowadzącym do napadów choroby. Różni się od innych inhalatorów tym, że zawiera nie jeden lecz dwa różne leki, które działając w połączeniu ograniczają szanse wystąpienia trudności z oddychaniem.
Symbicort

				Astrazeneca Wyprodukowano przez:
Symbicort Turbohaler jest lekiem przypisywanym astmatycznym pacjentom do codziennej inhalacji, w celu uniknięcia symptomów astmy zanim się objawią. Środek zawiera dwa składniki aktywne, które razem zapobiegają obrzękowi oraz irytacji płuc i dróg oddechowych, czyniąc pacjentów mniej narażonymi na ewentualne ataki.
Atrovent

				Boehringer Ingelheim Wyprodukowano przez:
Inhalator Atrovent to lek profilaktyczny na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Atrovent otwiera drogi oddechowe rozluźniając mięśnie płuc. Pomaga utrzymać rozluźnione drogi oddechowe i ułatwia oddychanie, zapobiegając w ten sposób występowaniu ataków astmy.

Czym dokładnie jest astma?

Astma definiowana jest jako przewlekła choroba zapalna, wpływająca na drogi oddechowe i komórki płuc. Objawy astmy to między innymi świszczący oddech, duszności, ucisk w klatce piersiowej i kaszel, występujące najczęściej w nocy lub wcześnie rano. Są one często określane jako ataki astmy i mogą wywołać u osoby chorej, w zależności od ciężkości przypadku, od łagodnych do ekstremalnych trudności w oddychaniu, które mogą być skutecznie łagodzone środkami na leczenie astmy.

Większość osób cierpiących na tą przypadłość i wykazujących objawy astmy, urodziło się już z tą chorobą. Jednakże, niektórzy pacjenci mogli rozwinąć chorobę w skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, mających krytycznych wpływ na wrażliwość organizmu. Dowiedziono również, że dzieci matek palących mają większą szansę na zachorowanie na astmę. Te same badania wykazały też, że dzieci, które nie miały początkowo kontaktu z czynnikami irytującymi, wywołującymi ataki astmy, mają podniesione ryzyko reagowania na nie objawami astmy w późniejszym życiu.

Co to jest astma wysiłkowa?

Większość osób cierpiących na przewlekłą astmę doświadcza jej objawów podczas ćwiczeń lub wysiłku fizycznego. To właśnie dynamiczna lub długotrwała aktywność fizyczna, podczas której oddech staje się szybszy i głębszy, może wywołać atak astmy wysiłkowej, której przebieg wygląda następująco:

 • wyściółka dróg oddechowych wysycha, gromadząc zawartość komórek w tym obszarze
 • na skutek utraty ciepła poprzez parowanie, drogi oddechowe gwałtownie się ochładzają

atak astmy wysiłkowej - schemat

Nieleczona wyściółka dróg oddechowych puchnie, co prowadzi do powstanie stanu zapalnego. Wysychanie i ochładzanie się dróg oddechowych natomiast działa na zasadzie bodźca fizycznego, który powoduje ich kurczenie się i zwężanie, prowadząc do wystąpienia objawów typowych dla astmy.

Jakie są objawy astmy wysiłkowej?

Wystąpienie objawów astmy wysiłkowej można zaobserwować już po upływie od pięciu do 20 minut od momentu rozpoczęcia wysiłku fizycznego lub w ciągu pięciu do 10 minut po jego zakończeniu. Do najczęstszych objawów astmy wysiłkowej należą:

 • Kaszel
 • Uczucie ścisku w klatce piersiowej
 • Świszczący oddech
 • Nadmierne zmęczenie na skutek wysiłku fizycznego
 • Skrócony oddech na skutek wysiłku fizycznego

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów podczas wysiłku fizycznego, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy można zapobiegać astmie wysiłkowej?

Tak. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zapobiec atakowi astmy wysiłkowej. Stosowanie 10-minutowej rozgrzewki przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych, czyli zachowanie tzw. marginesu bezpieczeństwa, może wystarczyć aż na godzinę ćwiczeń, zaś 10-minutowy odpoczynek po zakończeniu ćwiczeń, pozwoli na ponowne powolne ogrzanie się oskrzeli i uniknięcie ataku astmatycznego. Zaniechanie wykonywania ćwiczeń fizycznych w chłodne dni lub podczas zwiększonego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, szczególnie w przypadku przeziębienia lub grypy, również może zapobiec zaostrzeniu się objawów choroby.

W przypadku wystąpienia trudności z oddychaniem podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, należy je natychmiast zakończyć i zastosować inhalator zwalczający objawy astmy lub lek rozszerzający oskrzela.

Stosowanie inhalatorów prewencyjnych, zawierających kromoglikan lub leków rozszerzających oskrzela, takich jak Albuterol, na 15-20 minut przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego skutecznie zapobiegnie wystąpieniu objawów choroby. Leki rozszerzające oskrzela o długotrwałym działaniu, takie jak Salmeterol (Serevent), należy zażyć na godzinę przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych.

Mając możliwość kontrolowania choroby i zmniejszania jej objawów, wywoływanych wysiłkiem, można nadal cieszyć się zdrowym trybem życia, którego dużą część stanowi przecież aktywność fizyczna.

Co powoduje ataki astmy?

Kiedy osoba cierpiąca na astmę ma kontakt z czynnikami irytującymi, takimi jak pyłki, dym lub łatwo wdychiwane proszki, potencjalnie każda z ich cząsteczek może wywołać reakcję mięśni oskrzeli, doprowadzając do ataku astmy. Dzieje się tak, gdyż rurki podłączone do płuc znane jako oskrzeliki, zwężają się i przepływ powietrza staje się ograniczony.

Problem pogłębia się, gdy wyściółka oskrzelików coraz bardziej się zaognia, obficie wytwarzając śluz i powodując zatory dróg oddechowych. Leki na astmę stosowane są w celu zapobiegnięcia powstawaniu stanów zapalnych, prewencyjnie, jak również aby pomóc w rozszerzeniu dróg oddechowych podczas ataku.

Co się dzieje podczas ataku astmy?

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, która wywołuje napady duszności będące skutkiem nagłego skurczu oskrzeli. Taki atak może być dla chorego bardzo nieprzyjemny i gwałtowny doświadczeniem. Ważne jest, aby nauczyć się właściwie ocenić, czy pojawiające się objawy to właśnie atak astmy, ponieważ jeśli taki atak nie będzie w czas rozpoznany i nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, może on prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym sytuacji zagrożenia życia chorego. Przyswojenie zasad postępowania w przypadku ataku astmy jest więc kluczowe dla osób zmagających się z tą chorobą i może drastycznie zmniejszyć stres wywołany taką sytuacją.

Z atakiem astmy mamy do czynienia, jeżeli:

 • Nie pomaga inhalator zapobiegawczy
 • Następuje spłycenie oddechu
 • Oddech staje się świszczący, zatyka się nos, pojawia się kaszel, duszności oraz ból w klatce piersiowej – i wszystkie te symptomy pogarszają się

Jak postępować podczas ataku astmy?

Co robić podczas ataku astmy

 1. Skorzystaj z inhalatora doraźnego (niebieskiego) tak szybko jak to możliwe, postaraj się przy tym oddychać spokojnie i głęboko. Zaleca się od jednego do dwóch zaciągnięć. Zrelaksuj się.
 2. Pozbądź się obcisłych lub krępujących ubrań.
 3. Znajdź miejsce, w którym można odpocząć, pamiętając przy tym, że powinno się to odbywać w pozycji półsiedzącej – o wiele trudniej oddycha się leżąc. Pochyl się do przodu, oprzyj ręce na kolanach, aby podeprzeć w ten sposób plecy.
 4. Jeśli nie nastąpiła poprawa, w ciągu każdych kolejnych dwóch minut dwukrotnie zaciągnij się inhalatorem (pojedynczo).
 5. Jeśli objawy nie ustępują i odczuwasz niepokój, skorzystaj z numerów ratunkowych 998 lub 112 (na terenie całej Unii Europejskiej), albo niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
 6. Czekając na pomoc, kontynuuj dwa osobne zaciągnięcia się w ciągu każdych dwóch kolejnych minut.

Jeśli niepokojące objawy ustąpiły i wizyta w szpitalu, czy skorzystanie z pomocy ratowników medycznych, wydają się zbędne – i tak zaleca się niezwłoczną wizytę u lekarza.

W przypadku większości ataków astmy użycie inhalatora jest wystarczającym środkiem zapobiegającym symptomom ataku i przynoszącym ulgę. Może się jednak zdarzyć, że objawy ataku będą poważniejsze i wówczas należy pilnie wezwać pogotowie albo skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką.

Co dokładnie dzieje się podczas ataku astmy?

Kiedy poznamy mechanizmy zachodzące podczas ataku w organizmie, lepiej zrozumiemy, dlaczego tak ważne w przypadku astmy są wizyty kontrolne u lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia. W momencie ataku astmy w płucach zachodzą trzy podstawowe zmiany:

 1. Mięśnie oskrzeli kurczą się, co prowadzi także do skurczu oskrzelików.
 2. W wyściółce oskrzelików rozwija się zapalenie, oskrzeliki zaczynają puchnąć.
 3. Stan zapalny i podrażnienie powoduje, że komórki oskrzelików zaczynają produkować lepką wydzielinę lub flegmę, która jeszcze bardziej ogranicza przepływ powietrza.

1. Mięśnie oskrzeli kurczą się, co prowadzi także do skurczu oskrzelików.

Constricted airways during an asthma attack

2.W wyściółce oskrzelików rozwija się zapalenie, oskrzeliki zaczynają puchnąć.

swollen and inflamed lungs during an asthma attack

3. Stan zapalny i podrażnienie powoduje, że komórki oskrzelików zaczynają produkować lepką wydzielinę lub flegmę, która jeszcze bardziej ogranicza przepływ powietrza.

increased narrow and mucus filled lungs during an asthma attack

W rezultacie, zmniejsza się drożność płuc, a przepływ powietrza jest ograniczony, co w efekcie prowadzi do problemów z oddychaniem. Najczęstrze symptomy ataku astmy, które występować mogą w różnym nasileniu, to: świszczący oddech, duszności, ucisk w klatce piersiowej, chroniczny kaszel.

Leczenie astmy na co dzień

Dla ludzi żyjących z astmą bardzo ważne jest utrzymywanie choroby pod kontrolą. Większość osób potrafi radzić sobie na co dzień z tą przypadłością, chociaż nie jest ona w zupełności uleczalna. Odpowiednia kontrola nad chorobą pomaga zapobiec jej objawom oraz występowaniu ataków.

Oznaki, że astma wymyka się spod kontroli

1. Duszności/kaszel

Coughing

2. Ucisk w klatce piersiowej

having a tight chest

3. Trudności w wykonywaniu rutynowych ćwiczeń

excercise

4. Korzystanie z inhalatora więcej niż 2-4 razy w tygodniu

inhaler

5. Zmęczenie

tiredness

Astmę można utrzymywać pod kontrolą dzięki wiedzy o lekach, jakie należy przyjmować i kiedy to robić. Ważnym jest również unikanie czynników wywołujących ataki astmy. Zaliczają się do nich:

 • Przeziębienie i grypa
 • Zmiany pogody
 • Czynniki emocjonalne takie jak stres lub śmiech
 • Dym, w tym papierosowy
 • Zimne, słabej jakości powietrze oraz wietrzne, a także wilgotne i gorące dni
 • Opary farby
 • Zanieczyszczenia
 • Perfumy
 • Alergeny takie jak pyłki, drobinki kurzu oraz sierść zwierząt domowych
 • Ćwiczenia fizyczne, aczkolwiek ważnym jest zachowanie dobrej kondycji fizycznej. W przypadku ataków astmy wywołanymi wysiłkiem fizycznym, można zażywać leki pomagające kontrolować trudności związane z chorobą.
 • Pokarmy oraz napoje bogate w siarczyny, np. skoncentrowany sok z owoców, krewetki, a także przetworzone, gotowe do podgrzania potrawy
 • Aspiryna lub substancje podobne do niej, np. ibuprofen

Ponadto należy przyjmować środki przeciwko astmie, zarówno doustne jak i zawarte w inhalatorach, które zalecił lekarz. Leki te pomagają rozkurczyć mięśnie gładkie oskrzeli, zmniejszają stan zapalny oraz udrażniają drogi oddechowe.

Potential asthma twiggers

Istotnym jest również przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dalsze zażywanie przepisanych środków, a także poddanie się testom alergicznym w celu wyeliminowania uczulenia za pomocą odpowiedniego leczenia. Unikanie powyższych czynników wywołujących astmę oraz kontrola nad nią pozwolą skutecznie poradzić sobie z tą chorobą.

Jakie są dostępne leki na astmę?

Większość dzieci cierpiących na astmę z niej “wyrasta”, czyli po osiągnięciu okresu dojrzewania nie odczuwają już jej objawów. Jednak u wielu ludzi choroba utrzymuje się również w dorosłym życiu. Wiele przypadków zachorowań objawia się także dopiero u dorosłych, gdzie czynniki zewnętrze wywołały stany astmatyczne. Choć przypadłość ta może być nieprzyjemna i czasami nawet bolesna, istnieje wiele środków na astmę, dostępnych w przystępny sposób.

Lekarstwa na astmę podzielone są na dwie grupy inhalatorów, jedne zapobiegają napadom astmy, inne przynoszą natychmiastową ulgę podczas ataku. Inhalatory zapobiegawcze używane są codziennie i obniżają one wrażliwość na czynniki irytujące, powodujące obrzęki i wydzielanie się śluzu w drogach oddechowych. Preparaty łagodzące objawy ataku astmy skupiają się na rozluźnianiu delikatnych dróg oddechowych i pozwalaniu na swobodne oddychanie. Oba typy inhalatorów mogą być używane w połączeniu, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Zasadniczo leki te nie wyleczą astmy w zupełności, ale zredukują jej potencjalne objawy i złagodzą ataki. W wyjątkowo trudnych przypadkach lekarz może wypisać nawet tabletki ze sterydami lub zastrzyki, które mogą dostarczyć mocniejszej i szybszej ulgi.

Jak kupić lek w euroClinix?

Lek w bezpieczny sposób może zostać zamówiony w klinice internetowej euroClinix. W tym celu należy wypełnić poufny formularz medyczny, który zostanie szczegółowo przeanalizowany przez jednego z naszych lekarzy. Jeśli specjalista uzna, że dany środek jest bezpieczny dla zdrowia pacjenta, wypisze receptę. Lek zostanie wysłany ekspresową przesyłką kurierką i dostarczony do pacjenta w ciągu 24 godzin.