Antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna z receptą online

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, minipigułki, plastry hormonalne oraz krążek antykoncepcyjny zapewniają prawie 100% ochronę przed nieplanowanym zapłodnieniem. Aby dowiedzieć się więcej o każdej z tych metod, należy kliknąć w opisy wyszczególnionych poniżej środków antykoncepcyjnych.

Standardowe tabletki antykoncepcyjne zawierają zarówno syntetyczny estrogen, jak i progestagen. Hormony te działają razem z naturalnym zmiennym cyklem hormonalnym organizmu. Tabletki mogą zawierać jednofazowy, dwufazowy i trójfazowy skład oraz różne poziomy hormonów, które zmieniają się tak samo jak cykl naturalny.
Minitabletki zawierają jedynie syntetyczny progestagen i są zazwyczaj stosowane przez kobiety, które palą i/lub mają ponad 35 lat oraz kobiety które nie mogą zażywać standardowych pigułek hormonalnych z powodu zawartego w nich estrogenu. Minipigułki mają niższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ponieważ nie zawierają estrogenu. Zażywa się je przez pełne 28 dni cyklu.
Plaster antykoncepcyjny to alternatywa do pigułki hormonalnej, uwalnia takie same ilości syntetycznych estrogenu i progestagenu w stałej dawce. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i jest dość popularnym wyborem dla kobiet, które stosowanie codziennych tabletek uznają to za niewygodne.
Pierścień antykoncepcyjny - znany również jako krążek dopochwowy - jest alternatywą do tabletek antykoncepcyjnych. Tylko jeden krążek jest stosowany w całym cyklu, który działa przez trzy tygodnie po których następuje jeden tydzień bez pierścienia. Uwalnianie z krążka syntetyczne estrogen i progestagen zapewniają ochronę przed nieplanowaną ciążą, dokładnie w taki sam sposób jak robią to pigułki antykoncepcyjne.

Kiedy przydarza się wypadek związany z antykoncepcją, pierwszą rzeczą, którą czują ludzie jest panika. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że antykoncepcja mechaniczna, jak na przykład prezerwatywa, może pęknąć lub że dajemy się ponieść chwili i zapominamy na chwilę o środkach ostrożności. W takich sytuacjach przed ciążą może nas ochronić pigułka "po stosunku".

Wymienione metody antykoncepcji są stosowane przez miliony kobiet na całym świecie. Przy tak szerokim wyborze różnych środków, każda kobieta ma możliwość dobrania leku dopasowanego do jej organizmu oraz stylu życia.

Choć antykoncepcja w formie tabletek i minipigułek jest wciąż najbardziej popularną metodą zapobiegania ciąży, najnowsze badania statystyczne wskazują, że coraz więcej kobiet sięga po inne środki hormonalne, takie jak plaster antykoncepcyjny lub krążek dopochwowy. Wszystkie wymienione środki antykoncepcjne są jednakowo skuteczne.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

Do najważniejszych zalet tabletek antykoncepcyjnych należą:

  • Wysoka skuteczność
  • Łagodzenie skurczy i bólów menstruacyjnych
  • Krótsze i mniej obfite miesiączki
  • Zwiększenie regularności okresów
  • Obniżone ryzyko anemii
  • Mniejsza szansa zachorowania na niektóre rodzaje raka na przykład raka jajników, macicy i jelit
  • Mogą być pomocne w walce z trądzikiem i hirsutyzmem

Wady pigułek antykoncepcyjnych

  • Podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi
  • Możliwość wystąpienia skutków ubocznych
  • Konieczność regularnego zażywania

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Neurologiczne

Częstym skutkiem ubocznym doświadczanym przez kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne są bóle głowy. W rzadkich przypadkach może także dojść do wystąpienia migren.

Żołądkowe

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać rozstrój żołądka, w tym wymioty. Czasami może także dojść do przyrostu lub utraty masy ciała.

Ginekologiczne

Niektóre kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną doświadczą spadku lub wzrostu libido.

Piersi

Ból i tkliwość piersi to dość powszechne działania niepożądane występujące przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. W bardzo rzadkich przypadkach można także zaobserwować wydzielinę sutkową.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Kliknij w dany obszar ciała, aby dowiedzieć się, jak mogą wpływać na niego pigułki antykoncepcyjne

CZĘSTE RZADKIE SPORADYCZNE
Mdłości Wymioty Dyskomfort w noszeniu szkieł kontaktowych
Ból żołądka Zatrzymywanie wody w organizmie Utrata wagi ciała
Nieznaczne przybranie na wadze Migreny Zwiększone libido
Ból głowy Zmniejszone libido Upławy
Zmiany w nastroju Wysypka Wydzielina z piersi
Ból/ wrażliwość piersi Powiększenie piersi Ostuda

Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Pomimo tego, że w spermie znajduje się kilka milionów plemników, do zapłodnienia komórki jajowej wystarczy tylko jeden. Podczas stosunku płciowego nasienie wędruje poprzez szyjkę macicy do jajowodów. Podczas największej płodności kobieta może zauważyć, że wydzielina z pochwy jest rzadka i rozciągliwa, co ułatwia plemnikom przemieszczanie się.

Kiedy plemnik dotrze do komórki jajowej, najczęściej dzieje się to w jajowodzie, przenika przez jej błony i dokonuje zapłodnienia. Następnie komórka jajowa wędruje do macicy i zagnieżdża się w niej. Błona śluzowa macicy zagęszcza się na przyjęcie zarodka i wytwarza hormony potrzebne do jego rozwoju.

Dzięki przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych cały proces zostaje zakłócony. Znajdujące się w pigułce syntetyczne odpowiedniki hormonów zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajników, co jest kluczowym elementem procesu zapładniania. Dodatkowo substancje te zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom możliwość swobodnego przemieszczania się oraz zapobiegają pogrubieniu błony śluzowej macicy, co uniemożliwia ewentualnej zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się.

jak dzialaja tabletki antykoncepcyjne
Hormony zapobiegają pogrubieniu endometrium.
Śluz w szyjce macicy gęstnieje, redukując
mobilność plemników.
Zawarte w tabletkach hormony zapobiegają
owulacji, czyli uwalnianiu komórki jajowej
z jajników.

Czy można kupić leki przez Internet?

Leki są dostępne do kupienia w klinice internetowej euroClinix, która od ponad 10 lat nieprzerwanie świadczy usługi z zakresu opieki medycznej online. Aby zakupić lek, należy wypełnić formularz medyczny, który zostanie zweryfikowany przez współpracującego z euroClinix lekarza. Jeśli specjalista stwierdzi, że dany środek jest dogodny dla pacjentki, wystawi receptę. Lek zostanie wysłany z naszej licencjonowanej apteki ekspresową usługą kuriera UPS. Dostawa zostanie zrealizowana w ciągu 24 godzin. euroClinix świadczy usługi medyczne na terenie wszystkich krajów europejskich. W przypadku jakichkolwiek pytań odnośnie działalności naszej kliniki zachęcamy do kontaktu z Działem Obsługi Pacjenta.