Antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna z receptą online

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży, która zapewnia ponad 99% ochronę przed zapłodnieniem. Wyróżniamy trzy główne rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych - pigułki, plastry oraz krążki dopochwowe. Choć najczęściej stosowaną hormonalną metodą antykoncepcyjną są doustne pigułki, w ostatnim czasie coraz większą popularność osiągają alternatywne środki zapobiegania ciąży, takie jak plastry lub krążki dopochwowe.

Hormonalne środki antykoncepcyjne sprzedawane są jedynie na receptę. Można ją uzyskać w klinice euroClinix po wypełnieniu formularza medycznego, który zostanie przeanalizowany przez naszego lekarza. Leki wysyłane są z licencjonowanej apteki znajdującej się w Londynie i dostarczane pod wskazany adres w ciągu 24 godzin.

Standardowe tabletki antykoncepcyjne zawierają zarówno syntetyczny estrogen, jak i progestagen. Hormony te działają razem z naturalnym zmiennym cyklem hormonalnym organizmu. Tabletki mogą zawierać jednofazowy, dwufazowy i trójfazowy skład oraz różne poziomy hormonów, które zmieniają się tak samo jak cykl naturalny.
Minitabletki zawierają jedynie syntetyczny progestagen i są zazwyczaj stosowane przez kobiety, które palą i/lub mają ponad 35 lat oraz kobiety które nie mogą zażywać standardowych pigułek hormonalnych z powodu zawartego w nich estrogenu. Minipigułki mają niższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ponieważ nie zawierają estrogenu. Zażywa się je przez pełne 28 dni cyklu.
Plaster antykoncepcyjny to alternatywa do pigułki hormonalnej, uwalnia takie same ilości syntetycznych estrogenu i progestagenu w stałej dawce. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i jest dość popularnym wyborem dla kobiet, które stosowanie codziennych tabletek uznają to za niewygodne.
Pierścień antykoncepcyjny - znany również jako krążek dopochwowy - jest alternatywą do tabletek antykoncepcyjnych. Tylko jeden krążek jest stosowany w całym cyklu, który działa przez trzy tygodnie po których następuje jeden tydzień bez pierścienia. Uwalnianie z krążka syntetyczne estrogen i progestagen zapewniają ochronę przed nieplanowaną ciążą, dokładnie w taki sam sposób jak robią to pigułki antykoncepcyjne.

Kiedy przydarza się wypadek związany z antykoncepcją, pierwszą rzeczą, którą czują ludzie jest panika. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że antykoncepcja mechaniczna, jak na przykład prezerwatywa, może pęknąć lub że dajemy się ponieść chwili i zapominamy na chwilę o środkach ostrożności. W takich sytuacjach przed ciążą może nas ochronić pigułka "po stosunku".

Jakie są zalety stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najefektywniejszych metod zapobiegania ciąży, której regularne stosowanie redukuje ryzyko zapłodnienia do mniej niż 1%. Środki hormonalne przyczyniają się także do osłabienia bólów menstruacyjnych, zredukowania obfitości i czasu trwania miesiączek, a także zwiększenia regularności krwawień. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, plastrów lub krążków dopochwowych może także przyczynić się do złagodzenia symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Hormonalne środki antykoncepcyjne obniżają także prawdopodobieństwo zachorowania na raka macicy, jajników i okrężnicy. Mogą one również przyczynić się do zredukowania ryzyka wystąpienia takich dolegliwości jak: torbiele jajników, mięśniaki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej oraz nienowotworowe choroby sutków.

Niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, dzięki temu mogą być wykorzystywane w leczeniu trądziku lub nadmiernego owłosienia u kobiet (dolegliwość ta znana jest pod nazwą hirsutyzm). Pewne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych stosowane są także w leczeniu zespołu policystycznych jajników oraz endometriozy (czyli przerostu błony śluzowej macicy).

Jakie są wady antykoncepcji hormonalnej?

Jedną z największych wad antykoncepcji hormonalnej jest konieczność bardzo regularnego i terminowego stosowania - wszystkie odstępstwa od normy mogą przyczynić się do obniżenia skuteczności leków. Krążki dopochwowe i plastry nie wymagają codziennej wymiany, prawdopodobieństwo popełnienia błędu w ich stosowaniu jest zatem nieco mniejsze niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach pominięcie jednej pigułki może wpłynąć na działanie leku.

Antykoncepcja hormonalna może także wywoływać skutki uboczne. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi doświadczanymi przez kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są: bóle głowy, obniżenie popędu płciowego, wymioty, mdłości, retencja płynów, wahania wagi, pogorszenie stanu cery, ból i tkliwość piersi. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych podwyższa także ryzyko zachorowania na raka piersi, nadciśnienie oraz zakrzepicę.

Neurologiczne

Częstym skutkiem ubocznym doświadczanym przez kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne są bóle głowy. W rzadkich przypadkach może także dojść do wystąpienia migren.

Żołądkowe

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać rozstrój żołądka, w tym wymioty. Czasami może także dojść do przyrostu lub utraty masy ciała.

Ginekologiczne

Niektóre kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną doświadczą spadku lub wzrostu libido.

Piersi

Ból i tkliwość piersi to dość powszechne działania niepożądane występujące przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. W bardzo rzadkich przypadkach można także zaobserwować wydzielinę sutkową.

Skutki uboczne hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Kliknij w dany obszar ciała, aby dowiedzieć się jak mogą wpływać na niego pigułki antykoncepcyjne

CZĘSTE RZADKIE SPORADYCZNE
Mdłości Wymioty Dyskomfort w noszeniu szkieł kontaktowych
Ból żołądka Zatrzymywanie wody w organizmie Utrata wagi ciała
Nieznaczne przybranie na wadze Migreny Zwiększone libido
Ból głowy Zmniejszone libido Upławy
Zmiany w nastroju Wysypka Wydzielina z piersi
Ból/ wrażliwość piersi Powiększenie piersi Ostuda

Jak wybrać odpowiednią metodę zapobiegania ciąży?

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej w dużej mierze zależy od samej kobiety. Pacjentki, które nie czują się komfortowo, stosując doustne pigułki mogą skorzystać z nowoczesnych metod zapobiegania ciąży, takich jak plastry antykoncepcyjne lub krążki dopochwowe.

Kobietom powyżej 35 roku życia, które nałogowo palą papierosy doradzane jest zazwyczaj stosowanie minipigułek, czyli tabletek antykoncepcyjnych zawierających tylko jeden składnik aktywny - progestagen. Ta metoda zapobiegania ciąży jest także odpowiednia dla pacjentek nadwrażliwych na działanie estrogenu.

Niektóre rodzaje tabletek antykoncepcyjnych są szczególnie zalecane kobietom, które nie są zadowolone ze swojego stanu cery. Przykładami pigułek stosowanych w leczeniu trądziku są Yasmin, Diane-35 (Dianette), Cilest oraz Marvelon.

Yasmin oraz Mercilon uważane są za środki, których stosowanie wiąże się z obniżonym ryzykiem wystąpienia skutku ubocznego w postaci wzrostu masy ciała. Z tego powodu tabletki te często wybierane są przez pacjentki obawiające się przybrania na wadze.

Należy pamiętać, że organizm każdej kobiety inaczej reaguje na działanie leków. W wielu przypadkach dobranie odpowiedniego rodzaju antykoncepcji polega na zastosowaniu metody prób i błędów.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Żeński układ rozrodczy grafika
Hormony zapobiegają pogrubieniu endometrium.
Śluz w szyjce macicy gęstnieje, redukując
mobilność plemników.
Zawarte w tabletkach hormony zapobiegają
owulacji, czyli uwalnianiu komórki jajowej
z jajników.

Jak zamówić środki na receptę w klinice euroClinix?

Aby zamówić lek w naszej klinice internetowej, należy wypełnić formularz medyczny, który zostanie przekazany do analizy jednemu z naszych lekarzy. Jeśli specjalista uzna, że dany lek jest bezpieczny dla pacjentki, wypisze receptę i przekaże ją do naszej licencjonowanej apteki znajdującej się w Londynie. Wszystkie oferowane przez nas środki farmakologiczne są oryginalne. Zamówienia wysyłane są ekspresową usługą kuriera UPS i dostarczane pod wskazany adres w ciągu 24 godzin. Nasza klinika internetowa została akredytowana przez Generalną Radę Medyczną w Wielkiej Brytanii i przestrzega obowiązującego w tym kraju prawa poufności pacjenta.