Antykoncepcja po stosunku

Tabletka po stosunku do kupienia z receptą

Antykoncepcja po stosunku, znana także pod nazwą antykoncepcja awaryjna, to grupa leków hormonalnych zapobiegających zapłodnieniu w przypadku odbycia stosunku seksualnego bez użycia środków antykoncepcyjnych. W chwili obecnej w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pigułek po stosunku - ellaOne (działający do 5 dni) oraz Levonelle, który wymaga przyjęcia do 72 godzin po współżyciu.

Antykoncepcja po stosunku jest dostępna do kupienia w klinice internetowej euroClinix. Aby złożyć zamówienie, konieczne jest wypełnienie formularza medycznego, który zostanie przekazany do analizy jednemu z naszych lekarzy. W przypadku niestwierdzenia przeciwwskazań do stosowania leku, specjalista wystawi receptę i przekaże ją do naszej licencjonowanej apteki. Zamówienia składane do godziny 16:30, wysyłane są tego samego dnia zazwyczaj dostarczane w ciągu 24 godzin.

ellaOne

				HRA Pharma Wyprodukowano przez:
ellaOne w dawce 30 mg to antykoncepcja po stosunku, która może zostać zażyta w okresie do 5 dni od chwili odbycia stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku kiedy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.
Levonelle (Escapelle)

				Bayer Healthcare Wyprodukowano przez:
Levonelle (Escapelle) to antykoncepcja po stosunku, która może być wykorzystywana w celu zapobiegania ciąży po stosunku seksualnym bez zabezpieczenia.

Kto może stosować antykoncepcję po stosunku?

Antykoncepcja awaryjna może zostać zastosowana przez kobiety, które odbyły stosunek płciowy bez zabezpieczenia lub gdy użyte metody antykoncepcyjne zawiodły. Zażycie leku może także zostać zalecone w sytuacji, gdy doszło do bezpośredniego kontaktu spermy z narządami intymnymi kobiety.

Jakie rodzaje antykoncepcji awaryjnej są dostępne w sprzedaży?

Obecnie w sprzedaży dostępne są dwie pigułki po stosunku:

 • ellaOne - środek można zażyć do 120 godzin (5 dni) od chwili współżycia. Jego skuteczność szacowana jest na 98%. Składnikiem aktywnym tabletki jest octan uliprystalu.
 • Escapelle (Levonelle) - lek można zastosować do 72 godzin (3 dni) po współżyciu. Efektywność środka oceniana jest na 95%. Substancja czynna wchodząca w skład tabletki to levonorgestrel.

Jak stosuje się antykoncepcję po stosunku?

Antykoncepcja awaryjna wykazuje najwyższą skuteczność, jeśli zażyje się ją w ciągu pierwszej doby od momentu współżycia. Pigułki należy przyjąć w całości, bez rozgryzania, popijając dużą ilością wody. Jeśli w ciągu trzech godzin od chwili zażycia tabletki, pacjentka doświadczy wymiotów, powinna natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Może on zalecić przyjęcie kolejnej tabletki.

Należy pamiętać, że antykoncepcję awaryjną stosuje się wyłącznie po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub w razie niepowodzenia użytych środków antykoncepcyjnych. Tabletki po stosunku nie powinny być traktowane jako regularna metoda zapobiegania ciąży. Środek należy stosować tylko w razie konieczności - nie częściej niż raz w miesiącu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji po stosunku?

Antykoncepcja po stosunku nie może być stosowana przez pacjentki w ciąży, uczulone na składniki leków, cierpiące na chorobę Crohna oraz chorujące na schorzenia wątroby. Antykoncepcja awaryjna nie powinna być także stosowana jednocześnie z takimi lekami jak: dziurawiec zwyczajny, leki na epilepsję, środki na gruźlicę, leki stosowane w leczeniu HIV, niektóre środki przeciwgrzybicze oraz cyklosporyna.

Jakie skutki uboczne może wywołać antykoncepcja awaryjna?

Najczęstszymi możliwymi skutkami ubocznymi zastosowania antykoncepcji po stosunku są:

 • nudności
 • wymioty
 • bóle brzucha
 • biegunki
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • wahania nastroju
 • zmęczenie
 • bóle mięśni
 • bóle piersi
 • bóle miednicy
 • zmiany w miesiączkowaniu

Przed zastosowaniem leku prosimy o przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania.

Neurologiczne

Łagodne bóle głowy są częstym efektem ubocznym antykoncepcji awaryjne. Mogą również wystąpić zawroty głowy, chodź są mniej częstym działaniem niepożądanym.

Żołądkowe

Żołądkowe skutki uboczne, takie jak nudności i ból brzucha są dość powszechne i mogą towarzyszyć im również wymioty. Mniej powszechne jest doświadczenie zmian apetytu, choć mogą wystąpić.

Ginekologiczne

Po zastosowaniu antykoncepcji "po stosunku" mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe, łagodne bóle miesiączkowe oraz zmiany w libido.

Oczy, nos i usta

Niektóre kobiety po zastosowaniu tabletki "po stosunku" doświadczały uczucia zatkanego nosa i gardła, albo łagodnego bóul zęba. Zaburzenia widzenia, takie jak zwiększona wrażliwość na światło, należą do rzadkich skutków ubocznych leku.

Skutki uboczne pigułki "po stosunku"

Kliknij w dany obszar ciała, aby dowiedzieć się jak mogą wpływać na niego pigułki antykoncepcyjne

Zakup antykoncepcji po stosunku bez recepty od ginekologa

Antykoncepcja po stosunku jest dostępna do kupienia w klinice internetowej euroClinix. Recepta na lek może zostać wystawiona przez naszego lekarza po zweryfikowaniu formularza medycznego wypełnianego przez pacjentkę podczas składania zamówienia. Specjalista przepisze lek tylko wtedy, jeśli uzna, że środek jest bezpieczny dla zdrowia pacjentki. Jeśli środek zostanie zakupiony do godziny 16:00, apteka nada przesyłkę jeszcze tego samego dnia. Leki wysyłane są ekspresową usługa kuriera UPS i dostarczane pod wskazany adres w ciągu 24 - 48 godzin. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące procesu zamawiania lub działalności naszej kliniki, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Pacjenta. Numer telefonu widnieje w górnym prawym rogu naszego serwisu.