Antykoncepcja po stosunku

Tabletka po stosunku do kupienia z receptą

Antykoncepcja po stosunku, zwana również antykoncepcją awaryjną, to grupa środków hormonalnych, które stosuje się w momencie, gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub gdy inne metody antykoncepcyjne zawiodły. Najczęściej przepisywanymi lekami z grupy antykoncepcji awaryjnej są ellaOne oraz Lavonelle (Escapelle). Pigułki wykazują najwyższą skuteczność w pierwszej dobie po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.

Kobiety, które odbyły niezabezpieczony stosunek seksualny lub obawiające się, że obecnie środki antykoncepcyjne mogą okazać się zawodne mają możliwość skorzystania z pomocy lekarza współpracującego z kliniką euroClinix. Aby uzyskać receptę na lek, należy wypełnić formularz medyczny, który stanowić będzie podstawę do wystawienia recepty. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz błyskawiczną dostawę w ciągu 24 godzin. Do większych miejscowości paczki dostarczane są już następnego dnia po zaksięgowaniu wpłaty.

ellaOne

				HRA Pharma Wyprodukowano przez
ellaOne w dawce 30 mg to antykoncepcja po stosunku, która może zostać zażyta w okresie do 5 dni od chwili odbycia stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku kiedy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.
Levonelle (Escapelle)

				Bayer Healthcare Wyprodukowano przez
Levonelle (Escapelle) to antykoncepcja po stosunku, która może być wykorzystywana w celu zapobiegania ciąży po stosunku seksualnym bez zabezpieczenia.

Jakie pigułki po stosunku są dostępne?

Na rynku obecnie dostępne są dwa środki z grupy antykoncepcji awaryjnej. Levonelle to pigułka po skuteczna do 72 godzin od chwili, gdy inne środki antykoncepcyjne zawiodły. Jej skuteczność w przypadku przyjęcia w ciągu 24 godzin sięga 95%. 85% skuteczności ma ta sama pigułka zażyta między 25 a 48 godziną po stosunku. Poziom efektywności tabletki zażytej między 48 a 72 godzinę po stosunku spada do 58%.

Druga tabletka po stosunku to ellaOne jest nowoczesną pigułką antykoncepcyjną, która może zapobiec ciąży do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku. Badania wskazują, że lek wykazuje 98% skuteczności w zapobieganiu ciąży.

Kto może skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Pigułki awaryjne przyjmuje się po niezabezpieczonym stosunku lub w razie niepowodzenia innej antykoncepcji. Należy pamiętać, że pigułki te są jedynie środkiem awaryjnym i nie należy traktować ich jako podstawowej metody antykoncepcji. Środek należy stosować tylko w razie konieczności - nie więcej niż raz w miesiącu.

Jak stosować antykoncepcję awaryjną?

Tabletka powinna zostać zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Pigułki po były kiedyś przepisywane w formie dwóch tabletek przyjmowanych w odstępie 12 godzin. Obecnie uważa się, że jedna dawka jest bardziej skuteczna w zapobieganiu ciąży. Wystarczy połknąć tabletkę, popijając szklanką wody.

Jak działają pigułki po?

Pigułki awaryjne działają na trzy sposoby: powstrzymują jajniki przed uwolnieniem komórki jajowej, powodują zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się zarodka oraz zagęszczają śluz szyjki macicy, stwarzając bardzo niekorzystne środowisko dla plemników. Pigułka po stosunku jest skuteczna na każdym etapie cyklu menstruacyjnego kobiety, ale tylko wtedy, gdy zostanie zastosowana w wyznaczonym czasie.

Jakie środki ostrożności należy zachować ?

Awaryjna pigułka antykoncepcyjna może zostać zastosowana tylko raz podczas całego cyklu miesiączkowego. Może się okazać, że jej zastosowanie po raz kolejny w tym okresie nie będzie skuteczne. Nie wolno więc traktować jej jako tradycyjnej formy antykoncepcji. Jeśli więc ponownie doszło do stosunku bez zabezpieczenia, nie należy korzystać z antykoncepcji awaryjnej w celu ochrony przed ciążą. Powtórne zastosowanie awaryjnych środków antykoncepcyjnych w czasie jednego cyklu miesiączkowego może zakłócić cały cykl.

Jak mogę sprawdzić, czy tabletka po stosunku zadziałała?

O tym, czy lek zadziałał, dowiesz się, jeśli następne krwawienie miesięczne pojawi się w planowanym terminie. Jeśli okres nie rozpocznie się w ciągu trzech tygodni od przyjęcia pigułki po, należy wykonać test ciążowy. Powinno to nastąpić nie szybciej niż trzy tygodnie od ostatniego niezabezpieczonego stosunku. W przeciwnym razie test może wskazać niewymierny wynik. Antykoncepcja nie będzie działa, jeśli kobieta już jest w ciąży.

Ostrożność przy zastosowaniu tabletek po

Obydwie pigułki wprowadzają do ciała większą niż normalnie dawkę hormonów co oznacza, że mogą wywołać zmiany nastroju i nadwrażliwość piersi. W przeciwieństwie do starszej formy antykoncepcji awaryjnej, nigdy nie odnotowano bardzo poważnych skutków ubocznych przy zastosowaniu obecnych pigułek po. W większości przypadków niepożądane efekty obecnych tabletek po stosunku są bardzo łagodne.

Należy pamiętać i mieć na uwadze, że jeżeli pigułka po doprowadzi do wymiotów w przeciągu 3 godzin od zastosowania to nie będzie skuteczna, gdyż organizm nie zdąży jej wchłonąć. Jeżeli dojdzie do takiego przypadku to należy skontaktować się z lekarzem, który powie czy można wziąć następną tabletkę po.

Jakie skutki uboczne może wywołać antykoncepcja awaryjna?

Neurologiczne

Łagodne bóle głowy są częstym efektem ubocznym antykoncepcji awaryjne. Mogą również wystąpić zawroty głowy, chodź są mniej częstym działaniem niepożądanym.

Żołądkowe

Żołądkowe skutki uboczne, takie jak nudności i ból brzucha są dość powszechne i mogą towarzyszyć im również wymioty. Mniej powszechne jest doświadczenie zmian apetytu, choć mogą wystąpić.

Ginekologiczne

Po zastosowaniu antykoncepcji "po stosunku" mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe, łagodne bóle miesiączkowe oraz zmiany w libido.

Oczy, nos i usta

Niektóre kobiety po zastosowaniu tabletki "po stosunku" doświadczały uczucia zatkanego nosa i gardła, albo łagodnego bóul zęba. Zaburzenia widzenia, takie jak zwiększona wrażliwość na światło, należą do rzadkich skutków ubocznych leku.

Skutki uboczne pigułki "po stosunku"

Kliknij w dany obszar ciała, aby dowiedzieć się jak mogą wpływać na niego pigułki antykoncepcyjne

Czy można kupić leki online?

euroClinix oferuje możliwość bezpiecznego i dyskretnego zakupienia leków. W tym celu należy wypełnić formularz medyczny, który zostanie rozpatrzony przez jednego z naszych lekarzy pod kątem bezpieczeństwa danego leku dla zdrowia pacjentki. Jeśli specjalista nie zaobserwuje żadnych przeciwwskazań, wypisze receptę i przekaże ją do naszej apteki. Środek zostanie wysłany ekspresową usługą kuriera UPS i dostarczony w ciągu 24 godzin. euroClinix współpracuje jedynie z wykwalifikowanymi i zarejestrowanymi w Unii Europejskiej lekarzami. Działalność kliniki została zatwierdzona przez Generalną Radę Medyczną w Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się nasza siedziba.